Yatmadan önce sadece bir tutam karıştırıp yerseniz... Hiç bir uzmanın vermediği bilgi

Yatmadan önce sadece bir tutam karıştırıp yerseniz... Hiç bir uzmanın vermediği bilgi
Yayınlanma:
A+ A-
Uyumaya yardımcı gıdaların tüketilmesi bu şikayetin giderilmesinde etkili olabilmektedir. İşte uyku öncesinde yemeniz önerilen yiyecekler

Uyku öncesinde bir çok uzman genelde bir şey yenip içilmesini önermez. Kilo almamak içinde zaten uzmanların bu uyarısına uymak gerekir. Ancak uyku sorunu olanların bilmesi gereken harika bazı bilgiler var.

Öğreneceğiniz bu bilgiler sayesinde artık uyku sorununuzu kısa sürede çözebileceksiniz.

Uyku problemi çekenler bilir, bu durum oldukça sıkıntı yaratarak günlük hayatı bile etkileyecek konuma gelir. Uykusuz kalmak aynı zamanda aşırı kilodan, yüksek tansiyona birçok sağlık problemi ile alakalıdır. Siz de uyku problemi çekiyorsanız, uyumanıza yardımcı olacak besinler şu şekilde;

Muz


Potasyum içeriği yüksek olan muz, huzursuz bacakları sakinleştirir ve gece kramplarını azaltır. Ayrıca içindeki magnezyum kasları ve sinirleri sakinleştirerek, dolaşım ve sindirim sisteminin sağlığını destekler. Muzu tek başına yiyebilir veya sütle karıştırarak muzlu süt yapabilirsiniz.

Somon


İyi bir gece uykusunun planlanması akşam yemeğinde başlayabilir. Somon iyi bir ana yemektir çünkü omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 stres hormonlarını azaltır ve huzurlu dinlenmeyi sağlar. Somonu sevmiyorsanız omega-3 içeren diğer balıklar da etkili olur. B6 vitamini içeriği ise uyku getiren melatonin hormonunun üretimi için gereklidir.

people-2572172-960-720.jpg

Kıvırcık Lahana (Kale)


Bu krusifer sebze uyumaya yardımcı gıdalardandır. İçeriğindeki bol potasyum ve kalsiyum uyku getirici özelliğe sahiplerdir. Eğer yatmadan önce tüketmek istemezseniz akşam yemeğinde salatanıza katabilirsiniz.

İyi bir gece uykusunu planlamak için günün hiçbir vakti erken değildir. Eğer kale sevdiğiniz bir sebze değilse ıspanak gibi potasyum içeriği yüksek bir diğer koyu yeşil yapraklı sebzeyi tercih edebilirsiniz.

Tatlı Patates


Tatlı patates iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum kasları ve sinirleri rahatlatırken, dolaşımı ve sindirimi iyileştirir. Fırınlamak daha sağlıklı bir opsiyon olsa da evde kızartarak da tüketebilirsiniz. Aynı zamanda tatlı patates iyi bir karbonhidrat kaynağıdır.

Badem


Bademin içindeki magnezyum daha iyi bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda protein bulundurduğu için uyurken kan şekeri seviyeleriniz sabit kalır.

Yatmadan önce bir avuç badem yemeniz önerilir. Ya da badem ezmesini kızarmış tam tahıllı bir ekmeğin üzerine sürerek tüketebilirsiniz.

Nohut


Nohut iyi bir B6 vitamini kaynağıdır. Vücut bu vitamini serotonin üretmek için kullanır. Serotonin daha iyi hissetmeyi ve stresin azaltılmasını sağlar. Bu vitamin ayrıca ana uyku hormonu olan melatonin sentezinde kullanılır.

Akşam yemeğinde nohut yemek gece daha iyi bir uykuya yardımcı olur. Salataya da katılabilen nohutların gaz yapabileceği ve bu sebeple uykuda rahatsız edebileceği akılda bulundurulmalıdır.

Yumurta


Yumurta bolca protein içerir ve bu sayede gece kan şekeri seviyelerini sabit tuttuğundan uyumaya yardımcı gıdalardandır. Bir veya iki yumurtayı, kızarmış tam tahıllı ekmek gibi bir karbonhidrat kaynağıyla beraber tüketebilirsiniz.

Karbonhidrat eklemek proteindeki triptofanın vücut tarafından daha iyi kullanılmasına destek olur.

Süt


Sütün uykuya yardımcı olduğu iddiası halen tartışılmaktadır. Bazı uzmanlar kalsiyumun gücünü ve melatonin üretimindeki doğrudan rolünü destekler.


Eğer soya sütünü inek sütüne tercih ediyorsanız bu daha iyi bile olabilir. Soya ürünleri menopoz dönemindeki kadınlarda uykusuzluk probleminin tedavisi için yardımcı olmaktadır.

Bazı uzmanlar uykuya yardımcı olması için inek sütünün ancak 4-5 litresinin etkili olacağını, soya sütünün bu konuda çok daha başarılı olduğunu iddia etmektedir.


KAYNAK: HEMEN SAĞLIK

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar