Zeytinin bozulmasını önlemenin yolu : Üzerine 1 kaşık eklemek yetiyor

Zeytinin bozulmasını önlemenin yolu : Üzerine 1 kaşık eklemek yetiyor
Zeytin çabuk mu bozuluyor? İşte zeytinin bozulmasını önlemenin yolu

Zeytin, sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Ancak zamanla bozulabilme riski bulunmaktadır. Bu durumu engellemenin oldukça pratik bir yolu bulunmaktadır.

Zeytinlerin saklanması, zeytinlerin tazeliğini ve lezzetini korumak için son derece önemlidir. Zeytinleri buzdolabında saklama kabında muhafaza ederken, üzerine zeytinyağı gezdirmek önemlidir

Çünkü bu yöntem zeytinlerin bozulmasını veya küflenmesini engeller. Aynı yöntem, salçanın küflenmemesi için de etkilidir.

Zeytinlerin tazeliğini korumak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Kısa süreli saklama için, hava geçirmez bir kapta buzdolabında saklayabilirsiniz.

Uzun süreli saklama için ise, zeytinleri tuzlu suyla doldurulmuş bir kavanoza koyarak, serin ve karanlık bir yerde saklamak idealdir. Ayrıca zeytinleri yağ ile kaplayarak da tazeliğini uzun süre koruyabilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde zeytinlerinizin lezzeti ve tazeliği uzun bir süre boyunca muhafaza edilir.

ZEYTİNİN FAYDALARI

Antioksidan bileşikler, önemli yağ asitleri ve E vitamini açısından iyi bir kaynaktır.

Zeytinin zengin içeriği kalp sağlığının desteklenmesine, osteoporoz, kanser gibi hastalıkların risklerine karşı koruma sağlayamaya ve tip 2 diyabetin önlenmesinde katkı sunabilir.

thumbs-b-c-0e3c198a8f7b098f0139f4b1871ce362.jpg

Vücuttaki kronik inflamasyonu azaltır.

Zeytin kemik kaybını önlemeye yardım eder.

Ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarının gelişmesini önler.

Doyurucu özelliği vardır.

Bilişsel hastalıkların tedavisine katkı sağlayabilir.

Saç ve cilt sağlığını iyileştirir.

Kaynak: Kamusonhaber.com.tr

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar