CANLI BLOG | Yasaklı 1 Mayıs'ta Taksim'e yürüyenlere ters kelepçeyle gözaltı

1 Mayıs dolayısıyla İstanbul'da adeta sıkıyönetim ilan edildi. Taksim'e çıkan tüm yollar kapatıldı, ulaşım büyük ölçüde yasaklandı. Beşiktaş'tan Taksim'e yürümek isteyenler gözaltına alındı. Saraçhane'de de kitle Taksim'e yürümek için toplanıyor.

Artı Gerçek - İşçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs tüm dünyada mitingler ve yürüyüşlerle kutlanırken, Türkiye'de yine yasak görüntüleri var. Anayasa Mahkemesi (AYM), verdiği iki ayrı kararla, 2014 ve 2015 yıllarında Taksim'in emekçilere kapatılmasının toplanma özgürlüğünü ihlal ettiğine hükmetmesine rağmen Taksim bu yıl da işçilere kapatıldı.

TAKSİM'E SADECE TURİSTLER GİREBİLİYOR

İstanbul Valiliği kararıyla sabah saat 04.30'dan itibaren Taksim Meydanı'na çıkan tüm yollar trafiğe kapatıldı. Meydana çıkan cadde ve sokaklarda araç parkına izin verilmezken, çöp konteynerleri de kaldırıldı. Deniz, raylı sistem ve karayolu ulaşımı Şişli, Beyoğlu ve Fatih ilçelerinde neredeyse tamamen yasaklandı. Taksim'e sadece turistlerin girişine izin veriliyor. Taksim'de ikamet edenler ise net bir belge de verilmediği için e-Devlet üzerinden burada yaşadıklarını anlatarak, görevli polislerin inisiyatifine göre bariyerden geçebiliyor ya da geri dönmek zorunda kalıyor.

İSTANBUL'DA YAYGIN GÖZALTILAR VAR

İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili gelişmeler anlık olarak şöyle:

Saat 22.00: İstanbul Valiliği'nin 1 Mayıs nedeniyle araç ve yaya trafiğine kapattığı Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'ne çıkan ara sokaklar tekrar açıldı.

Saat 19.14: İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul'da 217, Dersim'de 4, Maraş'ta 3, Aydın'da 2 kişi olmak üzere toplam 226 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Saat 16.15: İstanbul Valiliği, 1 Mayıs'ta ulaşıma kapatılan bazı noktalardaki kısıtlamaların saat 16.00 itibarıyla kaldırıldığını açıkladı.

Beyoğlu ilçesi Refik Saydam Caddesi, Tersane Caddesi, Kurtuluş Deresi Caddesi, Sıracevizler Caddesi, Darülaceze Caddesi, Bahariye Caddesi'nden Tarlabaşı Bulvarı'na çıkan sokaklar ile Galata Köprüsü'nün ise çift yönlü olarak kapalı bulunmaya devam edeceği ifade edildi.

Saat 16.10: Hekim Birliği Sendikası İstanbul Şubesi Başkanı Janat Düzgün ve yönetim kurulu üyeleri 1 Mayıs dolayısıyla Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı. Şube Başkanı Janat Düzgün, "Değerli meslektaşlarım, hayatın temeli emektir. Gece gündüz demeden fedakarca hizmet veren tüm hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımızla birlikte emeğimizin karşılığını aldığımız, kazanımlarımızın arttığı, onur ve itibarımızın sağlandığı, umutla dolu, güzel günlere birlikte ulaşacağız. Hekimlik mesleğimizi olması gerektiği şekilde, bilimsel ve insani koşullarda yapabilmek için hep birlikte haklarımızı aramaya ve savunmaya devam edeceğiz. Can güvenliğimizin sağlandığı, nitelikli, uygulanabilir ve sürdürülebilir ideal sağlık sistemini ve buna uygun çalışma ortamlarını hep birlikte inşa edeceğiz. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günümüz kutlu olsun" dedi.

istanbul-hekim-birligi-sendikasi-taksim-47834.jpg

Saat 16.00: İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul'da 210 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Saat 14.15: Çağdaş Hukukçular Derneği, İstanbul'da toplam gözaltı sayısının yaklaşık 205 olduğunu açıkladı.

Saat 14.00: İstanbul'da 1 Mayıs'ta gözaltı sayısı 194'e yükseldi.

Saat 13.30: Tertip Komitesi, Saraçhane'deki 1 Mayıs programını sonlandırdı. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu "Bundan sonra attıkları her adımda bu iradeyi görecekler, bu iradeyi tanıyacaklar. Buradan bir kez daha haykırıyoruz" dedi.

Saat 13.00: Özgürlük için Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi İstanbul'da gözaltı sayısının 161 olduğunu açıkladı.

Saat 12.00: İstanbul genelinde gözaltına alınanların sayısı 142'ye ulaştı.

11.00: İstanbul'da Taksim'e yürümek isteyen DİSK, CHP, kitle örgütlerinin toplandığı Saraçhane Bozdoğan Kemeri'nde polis adeta yığınak yaptı.

zeltim.jpg

TOMA ve bariyerlerle yol kesilirken çevredeki keskin nişancılar dikkat çekti. Yüzlerce polis kemer çevresinde bekliyor.

Saat 10.55: Mecidiyeköy'den "Yaşasın 1 Mayıs", "Taksim emekçilere kapatılamaz" sloganlarıyla yürüyüşe geçen bir grup, çevik kuvvet tarafından ters kelepçe yapılarak gözaltına alındı.

Saat 10.40: Darülaceze Caddesi üzerinde bulunan Şişli Belediyesi önünde toplanan ve sloganlar atarak Taksim yönüne yürümek isteyen kitle, polis şiddetiyle karşılaştı. Gözaltılar oldu.

09.30: İstanbul Okmeydanı'ndan sloganlar atarak Taksim'e yürümek isteyen kitle de polis engeliyle karşılaştı.

okmeydani.jpg

Sert müdahale sonrası çok sayıda kişi kelepçelenerek gözaltına alındı.

09.25: Taksim’e çıkmaya çalışan yaklaşık 10 kişilik SODAP ve Gençlik Meclisleri üyesi grup Şişli'de polis tarafından engellendi.

sisli.jpg

Sloganlar atan grup üyeleri gözaltına alındı.

POLİS AMİRİ: GAZETECİLERİ SÜPÜRÜN

09.20: Beşiktaş'ta toplanan kitleye çevik kuvvet polisleri saldırdı. "Taksim emekçilere kapatılamaz" sloganları atan kitleden bazı kişiler ters kelepçeyle gözaltına alındı. Gazeteciler de, çevik kuvvet amirinin "süpürün" talimatıyla engellenmek istendi.

gozalti.jpg

09.15: DİSK yönetimi, Taksim Meydanı'na ve Kazancı Yokuşu'na karanfiller bıraktı

08.38: Gençlik Komiteleri üyeleri, İstiklal Caddesi’ne çıkan ara sokaklarda "Yaşasın 1 Mayıs" sloganıyla yürüdü. Gençler, bir süre yürüdükten sonra polisler tarafından engellendi ve gözaltına alındı.

istanbul-taksim-meydanina-cikmak-istey-47559.jpg

08.15: Beşiktaş'ta 1 Mayıs tedbirleri uygulanmaya başlandı.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tedbirleri kapsamında Beşiktaş Büyükdere Caddesi'nde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Caddenin bir kısmı yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Polisler ayrıca bazı kişilerin üst aramasını yaptı.

istanbul-besiktasta-1-mayis-tedbirleri-47556.jpg

07.48: Sabah erken saatlerde 1 Mayıs'ı kutlamak isteyen konfederasyon, sendikalar, işçi grupları ve siyasi parti temsilcileri Saraçhane'de toplanmaya başladı.

istanbul-sarachane-meydaninda-toplanma-47553-1.jpg

DHA'da yer alan habere göre alana girmek isteyen vatandaşlar, üst aramasından geçirildi. Valiliğin kararıyla yasaklanan Taksim Meydanı'na yürüyüş noktaları ise bariyerler ve TOMA araçlarıyla kapatıldı.

istanbul-sarachane-meydaninda-toplanma-47553-3.jpg

TAKSİM MEYDANI ABLUKAYA ALINDI

06.40: İstanbul Valiliği kararıyla sabah erken saatlerde Taksim Meydanı'na çıkan yollar trafiğe kapatıldı. Meydana çıkan cadde ve sokaklarda araç parkına izin verilmezken, çöp konteynerleri de kaldırıldı.

05.30: İstanbul Valiliği'nin açıkladığı deniz ve raylı sistem ulaşım ağlarındaki kısıtlama uygulamaları başlatıldı.

04.00: Alınan tedbirler kapsamında kara yolu trafiğine kapatılacak yollarda kısıtlama uygulamaları başladı. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar