Hatimoğulları Van'daki 1 Mayıs kutlamalarında konuştu: Meydanlarda direnenlere selam olsun

1 Mayıs Van'da düzenlenen bölge mitingiyle kutlandı. Mitingde konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları İstanbul'da Taksim Meydanı'na yürümek isteyenlerin engellemesini eleştirdi: Meydanlarda direnenlere selam olsun.

Şenol BALI


VAN - Van Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), DİSK’e bağlı Genel-İş Van Şubesi, EMEP, CHP, DEM Parti, DBP, İHD, TMMOB, Van-Hakkari Tabip Odası, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), STAR Kadın Derneği tarafından bölge mitingi düzenlendi. Kutlamalarda konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, "Meydanlarda direnenlere selam olsun" diyerek İstanbul'da Taksim Meydanı'na yürümek isteyenlerin engellemesini eleştirdi.

whatsapp-image-2024-05-01-at-11-57-09.jpeg

ÇEVRE KENTLERDEN KATILIM

Mitinge, Hakkari , Muş, Bitlis ve AğrI'dan da emekçiler ve demokratik kitle örgütleri katıldı. 'Emek bizim söz bizim' şiarıyla düzenlenen miting için sendikalar ve siyasi partiler, Milli Egemenlik Caddesi'nde toplandı. Katılımcılar 'Biji berxwedana kedkaran' (Yaşasın emekçilerin direnişi) sloganlarıyla Musa Anter Parkı'na yürüdü.

whatsapp-image-2024-05-01-at-11-56-54.jpeg

'YILMAYACAĞIMIZI HAYKIRIYORUZ'

Yürüyüşün ardından Musa Anter Parkı'nda toplandı. Kutlamalarda ilk konuşmayı DİSK Genel İş Van Şube Başkanı Ömer Tekin yaptı. Tekin, şunları söyledi:

"On yıla yakındır irademiz gasp edildi. Bu süre içerisinde binlerce arkadaşımız işten atıldı. Sendikalara sahip çıkan halka teşekkür ederim. 1 Mayıs, işçilerin, emekçilerin, yoksulların bir araya geldiği emek ve demokrasi taleplerini haykırdığı mücadele günüdür. Emek sömürüsüne 'hayır' deme günüdür. Yılmayacağımızı haykırıyoruz. İnsanca yaşam koşulları için taleplerimizi ısrarla haykırmaya devam edeceğiz. Daha iyi bir gelecek umuduna sarılacağız. Karanlığa karşı üzerimize düşeni yapacağız. Demokrasi ve emekten yana bir yönetime ihtiyacımız bar. 31 Mart bunun için bir fırsattı. Sendikal hak ve özgürlükler, demokrasi için mücadelemize devam edeceğiz."

whatsapp-image-2024-05-01-at-13-24-54.jpeg

ŞEDAL: EMEK MÜCADELESİ VERENLER KALACAK, SİZ GİDECEKSİNİZ

Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şedal, "Özgür ve demokratik toplumlar emekle örüldü. Emeğimiz üzerine kirli politikalar yürütülüyor. En kutsak değer emekçilerin ve gençlerin emeğidir. Emek mücadelesini sürdüreceğiz. Kirli politikalarla birçok emekçi arkadaşımız işinden edildi. KHK'liler ve emek mücadelesi verenler kalacak, siz gideceksiniz. Kadınlar ve gençlerin emeğini gasp etmek istiyorlar ama 31 Mart'ta da gösterdik, emeğimize sahip çıkacağız, şehrimize sahip çıkacağız. Bu alanı emeğin direnişi alanına çevirelim ve direnişimizi emekle süsleyelim. Yaşasın 1 Mayıs" diye konuştu.

VAN'DA 'HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ' SLOGANLARI

İstanbul'da Taksim Meydanı'na yürümek isteyen emekçilerin engellendiğini vurgulayan KESK Eş Genel Başkanı Ahmet Karagöz, şunları söyledi:

"Taksim'e yürüyen, adalet ve barış diyen emekçilere etten bir duvar örüldü. Yoldaşlarımıza biber gazı ile saldırılıyor ve gözaltına alınıyor. Bunu Van'dan protesto ediyoruz" dedi. Karagöz'ün konuşması sırasında sık sık 'Her yer Taksim her yer direniş' sloganları atıldı. Karagöz "İradesine sahip çıkan Van halkını saygı ve sevgiyle selamlıyorum. İşçiler, emekçiler, gencler, kadınlar, Aleviler, Kürtler, hepiniz hoş geldiniz. Ankara Gar Meydanı'nda katledilen , Suruç'ta, Diyarbakır'da katledilen barış güvercinlerini saygıyla anıyorum. Musa Anter, Uğur Mumcu, Deniz Poyraz'ı aramızdan aldılar. Berkin Elvan'ı, yeşil gözlü Veyselimizi, Ceylan Önkol'u katlettiler.Sürgünde hayatını kaybeden Ahmet Kaya, Yılmaz Güney ve Nazım Hikmet'i anıyorum" dedi.

'DEMİRTAŞ'A, YÜKSEKDAĞ'A, ATALAY'A, KAVALA'YA SELAM OLSUN'

Barış ve adalet vurgusu yapan Karagöz, şöyle devam etti:

'En güzel şiirimiz barıştır. Savaşa karşı barışı , ölüme karşı yaşamı savunmak için buradan mesaj verelim. Barış Annelerine, Cumartesi Annelerine buradan selam olsun. KHK'lılar bizim onurumuzdur. Görevlerine iade edilene kadar yanlarında olacağız. Bir selam da Demirtaş'a, Yüksekdağ'a, Can Atalay'a, Osman Kavala'ya olsun. Halkın iradesini yok sayanlara yazıklar olsun diyoruz.

Kendi yarattığı kriz, emekçilere işçilere ödetiliyor. Bütün faturalar bizlere kesiliyor. Ülkenin kaynakları yandaşlara peşkeş çekiliyor. Emekçilere tasarruf tedbirleri uygulanıyor. 31 Mart'ta emekçiler 'yeter' dedi. Vanlılar iki defa 'yeter' dedi. Siz Van halkını kutluyorum. Bizi kapıkulu askeri olarak görenlere, yoksulluğu dayatanalara yazıklar olsun.

Örgütleneceğiz , büyüyeceğiz. Çocukların eğitimden mahrum bırakılmadığı, anadilde eğitim gördüğü bir Türkiye istiyoruz. Düşüncenin suç olmadığı bir Türkiye istiyoruz. Eşitlikçi özgürlükçü bir gelecek için bugün buradayız. 'Jin, jiyan, azadi' demek için bugün buradayız. Kürt sorunun çözümü için buradayız. Cezaevlerindeki antidemokratik uygulamalara karşı buradayız. Umudu, mücadeleyi, dayanışmayı büyütmek için buradayız. Yaşasın 1 Mayıs, Bijî 1 Gulan."

BAYINDIR: 'VAN'DAN TAKSİM'E SELAM OLSUN'

İstanbul'da emekçilerin Taksim Meydanı'nda kutlama yapmasının engellenmesini eleştiren DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır da "Serhat'tan, Van'dan Taksim'e selam gönderiyoruz. Alın teri ile mücadele eden insanlarla el ele vereceğiz, zulümlerini yeneceğiz. Emekçiler kimseye boyun eğmedi. 31 Mart'ta Türkiye ve Kürdistan'daki emekçiler bir mesaj verdi. İktidar için Kürtler, demokratlar düşman görüldüğü gibi emekçiler de öyle görülüyor. Çare var. Çare; Kürt ve Türk halkının ittifakıdır, emekçilerin ittifakıfır. El ele vereceğiz haklarımızı alacağız, özgürlüğümüzü güçlendireceğiz. 31 Mart'ta Van halkı nasıl bu zulüm karşısında durduysa Türkiye'deki emekçiler bir araya geldiğinde bu zulüm yıkılacak. Birlik ve ittifağımızu yükselteceğiz. İktidarlar ve devletler sermayeye, çetelere destek veriyor, emmekçilere düşman. Bir olursak bu talanı yeneceğiz" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-05-01-saat-13-51-44-510b527e.jpg
DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır

'ÖLÜMÜ, AÇLIĞI KABUL ETMİYORUZ'

Özgürlük ve barış vurgusu yapan Bayındır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kürdistan'da talan, derin bir düşmanlık var. Türkiye'de de var. Dünyada da böyle. Kürdistan doğası talan edilğyor, 3-5 sermayedara peşkeş çekiliyor. Bizim alın terinizden çaldılar. Bu zalimler karşısında köylü, emekçi, kadın, genç el ele vereceğiz, bu zulme son vereceğiz. AKP-MHP ittifakı, Ankara Meydanı'nda hakkı için bir araya gelen insanlara saldırdı ve 102 insan hayatını kaybetti. Bu iktidar en büyük düşmanlığı işçi ve emekçilere yapıyor ama bu bizim kaderimiz değil. Ölümü, açlığı kabul etmiyoruz. Kalkacağız, emeğimiz ve hakkımız için. Kürt meselesi demokratik yollarla çözülmediği sürece talan ve kriz sürecek. Bu yüzden emekçiler 'hayır' diyor. Kürt sorununun çözümünü istiyorlar, tecridi kabul etmiyorlar. Bu ülkeye özgürlük gelsin istiyorlar. Kürt sorunu çözülmezse savaş politikaları sürecek. Bu kirli bir savaş. Eekçi ve işçiler olarak özgürlük ve barış için bir araya geleceğiz."

HATİMOĞULLARI: 'MEYDANLARDA DİRENENLERE SELAM OLSUN'

Van'da düzenlenen 1 Mayıs bölge mitinginde son konuşmayı DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları yaptı. İstanbul'da Taksim Meydanı'na yürümek isteyenlere polisin gaz ve biber gazıyla engel olmasını hatırlatan Hatimoğulları şöyle konuştu:

"Haklarımız, işimiz, aşımız, ekmeğimiz ve barış için buradayız. Meydanlarda direnenlere selam olsun. Soma'da İliç'te iş kazalarında kaybettiğimiz işçi kardeşlerimize selam olsun. AKP başta Kürt halkına, halkalara, inançlara, işçilere, kadınlara hesap verecek. Bugün Taksim'de gazla müdahale etmişler. Van'dan Taksim'e direnişin köprüsünü kurmak için alkışlarla destek olalım. Türkiye'de 50 milyona yakın insan açlık ve yoksulluk sınırında yaşıyor. AKP, işçi ve emekçilere açlığı reva gördü. Grev hakkına göz diktiler" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-05-01-saat-14-03-16-ef310850.jpg

'ÜLKENİN VARLIKLARI BEŞLİ ÇETEYE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ'

31 Mart yerel seçimlerinde değinen Hatimoğulları, "Muhalefetin üzerindeki ölü toprağı bu seçimlerde biraz daha kalktı. Muhalefetin örgütleneceği, alana çıkacağı fırsatın kapısı açıldı. Özellikle Kürdistan'daa açlıktan dolayı gençlerin göç yolunu tuttuğunu biliyoruz. Mevsimlik işçilerin, kadınların çektiği acıları, emeklerinin nasıl sömürüldüğünü iyi biliyoruz. Ülkenin varlıkları beşli çeteye peşkeş çekildi. Herşeyi özelleştirdiler. Muhalif emekçileri ihraç ettiler. KHK'lıların direngen duruşlarını selamlıyoruz" diye konuştu.

'SAVAŞ İSTEMİYORUZ, BARIŞ DİYORUZ'

İktidarın savaş politikalarını eleştiren Hatimoğulları, "Ekmeğimizin küçülmesinin en büyük nedenlerinden biri devam eden savaş politikalarıdır. Kürt sorununun demokratik çözümü konusundaki taleplerimize silah ve tankla cevap verdi bu iktidar. Soğan pahalı diyen bir kadına, 'merminin fiyatını biliyor musun?' dedi cumhurbaşkanı. Biz mermi fiyatını bilmek istemiyoruz çünkü savaş istemiyoruz. Kürt sorunu barışçıl yöntemlerle çözülürse devasa bütçeler işçiye, emekçiye kalır ve ekmeğimiz büyür. Türk ve Kürt işçileri birbirinden ayrılıyorlar. Oysa bütün halkların emeği eşit bir şekilde küçülüyor. İşçilerin, emekçilerin arasındaki dayanışmayı ortadan kaldıran bu iktidara karşı dayanışmayı daha da büyütmek lazım. Birlikte aç kalıyorsak birlikte mücade etmemiz lazım. Barış diyoruz. Bir kez daha haykırıyoruz. Yaşasın işçilerin birliği, direnişi" dedi.

Öne Çıkanlar