11 Eylül saldırılarının kurbanları arasındaki tek Türk Zühtü İbiş

11 Eylül saldırılarının kurbanları arasındaki tek Türk Zühtü İbiş
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Eylül 2021 15:03
A+ A-
Saldırıda hayatını kaybeden İbiş, Dünya Ticaret Merkezi’ndeki bir şirkette bilgisayar programcısı olarak çalışıyordu. O tarihte 2 yaşında olan oğlu şimdi 22 yaşında.

11 Eylül terör saldırılarında yaşamını kaybedenlerin arasındaki tek Türk vatandaşı Zühtü İbiş’ti. Saldırı gerçekleştiğinde Zühtü İbiş,  telefona sarılıp eşi Leyla’yı aradı ve "Küçük bir uçak çarptı. Merak edilecek hiçbir şey yok. Beni çağırıyorlar. Bizi aşağıya indirecekler" dedi. Zühtü İbiş’in, Leyla'sı ile yaptığı son konuşma bu oldu.

VOA TR’de yer alan Zühtü İbiş haberi şöyle: 

"Babası çok uzun yıllar önce Amerika’ya göç etmişti. En büyük hayali ise onun yanına gitmekti. Zühtü liseyi bitirdi ve ardından Amerika’nın yolunu tuttu. 

Zühtü, Dünya Ticaret Merkezi’nin o görkemli İkiz Kuleleri’nde çalışmak istiyordu. Bilgisayar programcısı olmuştu. "Cantor Fitzgerald" firmasına başvurmuş ve işe kabul edilmişti. İkiz Kulelerin 103. katında işe başladığı gün dünyalar onun olmuştu. Zühtü’nün bir hayali daha vardı. Sarıyaprak’ta lisede birlikte okuduğu ve sırılsıklam aşık olduğu Leyla'sına kavuşmak. Zühtü, yıllar sonra gençlik hayalini de gerçekleştirip Leyla ile evlendi. New Jersey’de tuttukları evde yaşamaya başladılar. Ardından, Mert ismini verdikleri bir çocukları oldu. Artık yavaş yavaş tüm hayallerini gerçekleştirmeye başlamıştı. Finans dünyasında uzmanı olduğu bilgisayar programcılığında hızla ilerlemek istiyordu.

103’ÜNCÜ KATTAKİ SON KONUŞMA

O kara günün sabahında New Jersey’deki evinden her sabah olduğu gibi çıktı ve yıllarca çalışmayı hayal ettiği İkiz Kuleler'in kendisini 103’üncü kattaki ofisine çıkaran asansöre son kez bindiğinin farkında değildi. Zühtü’nün çalıştığı kuleye sabah 08.46’da Boeing 767 tipi bir uçak çarpmıştı. Uçağın çarptığı katlar Zühtü’nün çalıştığı işyerinin sadece dört kat altında idi. Zühtü, alt katlarda gerçekte neler olduğunu bilmiyor, binaya çarpanın küçük bir uçak olduğunu düşünüyordu. Zühtü, telefona sarılıp eşi Leyla’yı aradı ve "Küçük bir uçak çarptı. Merak edilecek hiçbir şey yok. Beni çağırıyorlar. Bizi aşağıya indirecekler" dedi. Zühtü’nün, Leyla'sı ile yaptığı son konuşma bu oldu. 

Zühtü İbiş’in hayalleri o kara günde İkiz Kuleler’le birlikte çöktü. Ailesi, ancak DNA testleri sonrasında cenazesini teslim aldı. Doğduğu, Sarıyaprak’ta toprağa verdi. Zühtü İbiş, 11 Eylül terör saldırılarında 90 farklı ülkeden hayatını kaybeden tek Türk vatandaşı olarak kanlı terör saldırısının tarihine geçti. Babasını kaybettiği gün henüz iki yaşında olan Mert ise şimdi 22 yaşında. Beş yıl önce Zühtü İbiş’in anısına New Jersey eyaletinde yaşadığı kentte bir anıt mezar açıldı. Zühtü’nün çalıştığı şirket Cantor Fitzgerald terör saldırısında tam 380 çalışanını kaybetti."
 

Öne Çıkanlar