'13 yaşında evliliği' savunan başhekim yardımcısına soruşturma

'13 yaşında evliliği' savunan başhekim yardımcısına soruşturma
Konya İl Sağlık Müdürlüğü, 13 yaşında evliliği savunan Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve İHH İnsani Yardım Vakfı İl Başkanı Hasan Hüseyin Uysal hakkında idari soruşturma başlattı.

Artı Gerçek- İsmailağa Cemaati'nin kollarından Hiranur Vakfı kurucusunun 6 yaşındaki kızını 'evlendirmesi' ve çocuğun yıllarca sistematik cinsel istismara maruz kalması gündemdeki yerini korurken Konya Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve İHH İnsani Yardım Vakfı İl Başkanı Hasan Hüseyin Uysal "13 yaşında evliliği" savundu.

Sözcü'nün haberine göre, paylaşımın tepki çekmesinin ardından Konya İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Hasan Hüseyin Uysal hakkında idari soruşturma başlatıldığını ve görevden alınabileceğini açıkladı.

Uysal, bir sosyal medya kullanıcısının çocuk istismarına ilişkin paylaşımına cevap verip "Aile vs zorlama yoksa, kendi iradesi ile evlenmeyi istemişse, 13 yaş konusunda kimsenin itiraz etmemesi gerekmez mi çünkü biliyoruz, o yaşta, maalesef kendi istekleri ile gayri meşru cinsellik yaşayanlar artık var Gayri meşrusuna engel ol/a/mayıp meşru yolu kapatmak hangi mantık?” ifadelerini kullanmıştı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar