14 yaşındaki Seyfullah'ı ağır yaralayan polis 5 yıl ceza aldı

14 yaşındaki Seyfullah'ı ağır yaralayan polis 5 yıl ceza aldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Ocak 2022 22:54
A+ A-
Hakkari’de boş arazide top oynayan Seyfullah Turan’ı uzun namlulu silah dipçiğiyle ağır yaralayan polis Bahadır Turan'a, yeniden yargılandığı davada 5 yıl hapis cezası verildi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 2009 yılında Hakkari'de boş bir arazide arkadaşları ile top oynayan 14 yaşındaki Seyfullah Turan’ı, başına uzun namlulu silah dipçiğiyle vurarak ağır yaralayan özel harekat polisi Bahadır Turan’ın yeniden yargılandığı davada karar verildi.

Davanın Elazığ 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına Seyfullah Turan’ın avukatları Van’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, sanık polis Turan ise duruşmaya katılmadı. Yapılan yargılamada polis Bahadır Turan’a "Nitelikli yaralama" suçundan 5 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme ayrıca polisin tutuklanması dönük talebi ise reddedildi. Cezayı az bulan avukatlar davayı İstinaf’a taşıyacak.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Demokratik Toplum Partisi'ne (DTP) yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla Hakkari'de, 23 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirilen eylem sırasında Bahadır Turan adlı özel hareket polisi, henüz 14 yaşında olan Seyfullah Turan’ın kafasına silah dipçiği ile vurarak ağır yaralamış, Turan günlerce yoğun bakımda kalmıştı.

'PSİKOLOJİSİ BOZUK' DENİLMİŞTİ

Turan'ın kafasına silah dipçiğiyle vurarak ağır yaralanmasına sebep olan özel hareket polisi Bahadır Turan hakkında, "Kasten adam öldürmeye teşebbüs ve işkence" suçlamasıyla 5 yıl hapis istemiyle Hakkari'de dava açılmış, daha sonra "güvenlik" gerekçisiyle Isparta 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti. Yargılama sonucunda sanık polise "Polisin meşru müdafaa halinde ve psikolojisinin bozuk olduğu, zor kullanma yetkisini kullandığı" gerekçesiyle sadece 6 ay 7 gün hapis cezası verilmiş, ceza 2 yılın altında olduğu için de para cezasına çevrilmişti.

Seyfullah Turan’ın avukatları, kararın Yargıtay tarafından onanması üzerine 2014’te Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi, başvuruyu yaklaşık 3 yıl sonra karara bağladı. 9 Kasım 2017’de toplanan AYM Birinci Bölüm, Seyfullah Turan’ın "işkence ve kötü muamele yasağının ihlal edildiğine" ilişkin iddiasını kabul edilemez buldu. Turan’ın anayasanın 17. maddesinde güvence altına alınan "yaşama hakkının ihlal edildiğine" ilişkin iddiasının kabul edilebilir olduğuna hükmeden mahkeme, başvurucunun yaşama hakkının maddi ve usul boyutunun ihlal edildiği sonucuna vardı. Mahkeme, yeniden yargılama yapılması amacıyla kararın bir örneğini Isparta’daki mahkemeye gönderdi.

AYM’nin dosya ile ilgili duruşmanın yakın bir ilde görülmesine karar vermesinin ardından ise duruşma Elazığ’a taşınmıştı. (MA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar