15 Temmuz paylaşımına verilen cezaya hak ihlali kararı

15 Temmuz paylaşımına verilen cezaya hak ihlali kararı
Yayınlanma:
A+ A-
Anayasa Mahkemesi, Eğitim Sen üyesi Jülide Hansu’ya sosyal medya paylaşımları nedeniyle verilen disiplin cezasını 'İfade özgürlüğünün ihlal edildiği' gerekçesiyle iptal etti. Mahkeme Hansu'ya tazminat ödenmesine karar verdi.

Artı Gerçek - Anayasa Mahkemesi (AYM), Antalya’nın Alanya ilçesinde bir ilkokulda İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Jülide Hansu, 15 Temmuz darbe girişiminden sonrası yaptığı Facebook paylaşımlarına verilen disiplin cezasını iptal etti.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım sonrasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından müfettişliğe bildirilen Hansu hakkında, hükümet aleyhine ve devlet büyüklerine karşı siyasi içerikli paylaşımlarda bulunduğu gerekçesi başlatılan soruşturma kapsamında disiplin cezası verildi.

Jülide Hansu, cezanın iptali için mahkeme ve istinafta itiraz etti. Ancak itirazları reddedilince Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Mahkeme, Hansu’nun paylaşımlarını, kanun hükmünü aşar biçimde düşünce açıklamasına dolaylı anlamlar yükleyen subjektif yorumdan ibaret olduğuna karar verdi.

Kararda, Anayasa’nın 26. Maddesi, ihlal edeceğini ifade etmiştir. “İfade özgürlüğüne yapılan bir müdahalenin demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun kabul edilebilmesi için kamu makamları tarafından ortaya konulan gerekçelerin ilgili ve yeterli olması gerekir”

Mahkeme ayrıca, Jülide Hansu’ya 5.000 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar