3 yaşındaki Elif'i enkazda bulan İBB'de görevli itfaiyeci: Elimi bir tuttu bir daha hiç bırakmadı

3 yaşındaki Elif'i enkazda bulan İBB'de görevli itfaiyeci: Elimi bir tuttu bir daha hiç bırakmadı
'O bizim Elif mucizemiz oldu. Bütün İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının hediyesi olmuştur. O çocuk sonuna kadar yaşamayı hak ediyor...'

İzmir’deki depremde yıkılan Doğanlar apartmanının enkazından 3 yaşındaki Elif’i 65 saat sonra sağ bulup kurtaran itfaiyeci çocuğu nasıl bulduğunu ve o an yaşadıklarını anlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığında görevli olan itfaiyeci onbaşı Muammer Çelik, gazetecilere Doğanlar apartmanı enkazı altından 65 saat sonra çıkardığı Elif'in kurtarılış öyküsünü anlatırken gözleri doldu. Çelik, itfaiyecilerin ümidinin hiç kaybolmadığını belirtti.

"Biz itfaiyeciler her enkazın altındaki vatandaşa ulaşıp sağlıkçılar 'eks' diyene kadar hiç ümidimizi kaybetmeyiz. Elif için de hiç ümidimizi kaybetmedik" diyen Çelik, kurtarma çalışmaları sürerken 3 yaşındaki kızın ailesiyle arasında geçen konuşmayı şöyle anlattı:

"Babası bana dedi ki, 'Ben her şeye razıyım, her şeye de hazırlıklıyım.' Ben de, 'Allah'ın mucizesi vardır. Belki de burada o mucizeyi görürüz, sen teslim falan olma.' dedim. Deprem öncesini anlatırken yönlendirmesi farklıydı fakat ben kendi tecrübemi, bilgilerimi kullandım ve depremin oluş şekline göre hareket ettim. Ters yöne gittim, bazası ve gardrobunun arasında olabileceğini düşündüm. Oraya gittim. Orada da Elif'i sırt üstü yatar şekilde buldum ve kucakladım."

Çelik, gazetecilerin "Elif sizi gördüğünde ne tepki verdi?" sorusunu ise "Elif benim parmağımı bir tuttu... Yüzünü temizledim, tozunu aldım. Bir arkadaşımla beraber aldık, parmağımı tuttu, hiç bırakmadı sağlık kabinine gidene kadar. O çocuk yaşamayı sonuna kadar hak ediyor…" sözleriyle yanıtladı.
‘ARTIK İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE İTFAİYECİ AĞABEYLERİ VAR’

Elif Perinçek'in artık İstanbul Büyükşehir Belediyesinde "itfaiyeci ağabeyleri" olduğunu ifade eden Muammer Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elif ne zaman isterse başımızın üstünde yeri var. İstediği an gelebilir. Çünkü ağabeyleri onu orada bekliyor. O bizim Elif mucizemiz oldu. Bütün İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının hediyesi olmuştur. Biz Elif'i sevdik, Elif de inşallah bizi sever..."

Doğanlar Apartmanı enkazında kalan anne Seher Dereli Perinçek ile üç çocuğu depremden bir gün sonra enkazdan çıkarılmış, oğlu Umut Perinçek hayatını kaybetmiş ve enkaz altındaki diğer çocuğu Elif Perinçek'e de ulaşmak için çalışmalar hızlandırılmıştı.


Foto: AA

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar