30 yıl mahpusluğun ardından tahliye oldu

30 yıl mahpusluğun ardından tahliye oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Diyarbakır 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan Zülfikar Bayram, 30 yıl tutukluluğun ardından tahliye oldu.

Artı Gerçek - Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) tarafından yapılan yargılamalarda müebbet hapis cezasına çarptırılan bir tutuklu daha tahliye oldu.

1992 yılında Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Kahbê köyünde gözaltına alındıktan sonra ağır işkencelere maruz kalan ve “devletin birliği bütünlüğü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan Zülfikar Bayram, infazını tamamlaması üzerine bugün tahliye edildi. Diyarbakır 2 No’lu Yüksek Kapalı Cezaevi’nde tutulan Bayram, ailesi tarafından karşılandı.

Tahliye sonrası kısa bir açıklama yapan Bayram, 30 yıllık süreci anlatmanın kolay bir durum olmadığını belirtti. Bayram, “Bu süreçte birçok arkadaşla tanıştım. Cezaevinde birçok zorluklar yaşadık. Birçok cezaevi gördüm. Her ne kadar bugün tahliye olsam da, bir yanım sevinse de, bir yanım üzüntü dolu. Çünkü arkadaşlarım içerde ve bu nedenle buruk bir sevinç var. En kısa sürede içeride kalan arkadaşların da özgürlüklerine kavuşacağına ve bir araya geleceğine inanıyorum” diye konuştu. Konuşmasından sonra toprağı öpen Bayram, “Bu kutsal Amed toprağını 30 yıl sonra öpüyorum” dedi.

Bayram ve yakınları, daha sonra köye gitti. (MA)

Öne Çıkanlar