31 yıllık mahpusa yeni müddetname: Tahliye 6 yıl sonra

31 yıllık mahpusa yeni müddetname: Tahliye 6 yıl sonra
Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen 31 yıllık mahpusa tebliğ edilen yeni müddetnamede, daha önce 2025 olan tahliye tarihi 2031 olarak yazıldı. Kayar, yanlış tarihlendirme nedeniyle başvuru yaptığı mahkemeden dönüş alamadı.

Artı Gerçek - Siirt’te 23 Kasım 1993 tarihinde tutuklandıktan sonra yargılandığı davada müebbet hapis cezası verilen Zeki Kayar'a kapatılan Özgür Gündem gazetesinde 1 Haziran 2016’da yayınlanan bir makalesi gerekçe gösterilerek 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Bu ceza, 2018 yılında onandı. Kayar'ın müddetnamesi, cezanın onanması üzerine yeniden düzenlendi. 23 Kasım 2023 olan tahliye tarihi, 5 Ocak 2025 olarak değiştirildi.

MAHKEMEYE BAŞVURDU

Kayar, bu süreçte koşullu salıverilmesinin ertelenmesine neden olabilecek herhangi bir "ceza" almadı. Kayar, Ocak ayında Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Adana-Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Kayar'a burada yeni bir müddetname tebliğ edildi.

Söz konusu müddetnamede, tahliye tarihi 2031 olarak gösterildi. Kayar, müddetnamesi yanlış tarihlendirildiği için 19 Nisan’da Adana 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Kayar'ın başvurusuna halen herhangi bir dönüş yapılmadı.

KAYAR’DAN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Kararın düzeltilmemesi halinde Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuracağını belirten Kayar, karşı karşıya olduğu duruma karşı sivil toplum ve insan hakları örgütlerine "dayanışma" çağrısı yaptı. (MA)

Öne Çıkanlar