32 yıllık tutuklunun tahliyesi altıncı kez ertelendi

32 yıllık tutuklunun tahliyesi altıncı kez ertelendi
Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Fahriye Ceylan’ın tahliyesi, ‘pişman olmama’ ve ‘kurallara göre spor yapmama’ gerekçeleriyle altıncı kez ertelendi. Anne Sultan Ceylan, “Çocuklarımıza yapılan zulmü kabul etmiyoruz” dedi.

Artı Gerçek - Diyarbakır’da 1992 yılında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve yargılandığı Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) “devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak" iddiasıyla müebbet hapis cezası verilen 50 yaşındaki Fahriye Ceylan'ın tahliyesi, infaz süresini tamamlamasına rağmen çeşitli gerekçelerle ertelendi.

Ceylan’ın, 2022 yılının Ocak ayında tahliye olması gerekirken, “samimi beyanda bulunmama”, “pişman olmama” ve “kurallara göre spor yapmama” gerekçeleriyle altıcı kez ertelendi. Ceylan'ın tahliyesi, son olarak İdare ve Gözlem Kurulu'nun raporu üzerine 11 Nisan'da 3 ay daha uzatıldı.

‘NE BİZ PİŞMANIZ NE DE ÇOCUKLARIMIZ’

Anne Sultan Ceylan, kızının tahliyesinin engellenmesine tepki gösterdi. Hastalıklarından kaynaklı kızını görmeye gidemediğini aktaran anne Ceylan, "Maddi sıkıntı da yaşıyoruz. Hususi arabayla da gidemiyorum. Eskiden Batman’daydı, her hafta görüşüne gidiyorduk” dedi. Kızına “pişmanlık” dayatıldığını belirten Ceylan, şunları söyledi:

"Ne biz pişmanız ne de çocuklarımız. Ölene kadar tutsakların arkasındayız. 'Hakkımızı istiyoruz. Kürdüz, kimliğimizi istiyoruz’ dediğimiz için böyle yapıyorlar. İnfaz yakmak için gerekçe arıyorlar. 30 yıldan fazladır cezaevinde, ‘Pişman olmazsan bırakmayız’ diyorlar. Zindanda çürüdü ama yine de pişman değil. Zulüm etmeye hakları yok. Zulümlerinden, zalimliklerinden kaynaklı böyle yapıyorlar. Herkes onların emriyle kalkıp, otursun istiyorlar. Bu zulmü yapmaya hakları yok. Çocuklarımıza yapılan zulmü kabul etmiyoruz.”

‘SUDAN SEBEPLERLE ENGELLENDİ’

Ceylan’ın ablası Selva Filiz ise, tahliyenin uzatılmasıyla hem kardeşinin hem de kendilerinin cezalandırılmak istendiğini söyledi. Bu durumun Kürt olmalarından kaynaklı olduğunu söyleyen Filiz, "Bu insanlar boşu boşuna içerideler. Hastalar. Kardeşimin 3 arkadaşının tahliyesi de sudan sebeplerle engellendi” diye kaydetti.

Henüz 18 yaşındayken cezaevine konulan Ceylan, tutuklu olduğu süreçte sırasıyla Diyarbakır, Batman ve Adana'da bulunan cezaevlerinde tutuldu. Ceylan, en son Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.(MA)

Öne Çıkanlar