4. Yargı Paketi'nin 1. kısmı kabul edildi: Artık cinsel istismar suçu için 'somut delil' aranacak

4. Yargı Paketi'nin 1. kısmı kabul edildi: Artık cinsel istismar suçu için 'somut delil' aranacak
'İş Medeni Kanun’a dek uzanacak. Çünkü gericiler öyle istiyor. AKP sadece gericileri memnun etme peşinde.'

AKP, bütün eleştirilere rağmen Meclis’e getirdiği ve '4. Yargı Paketi' olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 14 maddeden oluşan birinci bölümünü TBMM Genel Kurulundan geçirdi. Buna göre hukukçuların ve hak örgütlerinin büyük tepki gösterdiği, HDP ve CHP'nin muhalefet şerhi düştüğü cinsel istismar, kasten öldürme, işkence gibi katalog suçlar için ‘somut delil’ şartı aranması kabul edildi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir gece yarısı feshettiği İstanbul Sözleşmesi’nin 1 Temmuz’da yürürlükten kaldırılmasına tepkiler sürerken, AKP hükümetinin Meclis’e sunduğu 4. Yargı Paketi'nde yer alan cinsel istismar, kasten öldürme, işkence gibi "katalog suçlar" için "somut delil" şartı aramasına ilişkin, kadın örgütleri temsilcileri, "Kadın ya da çocuğa yönelik cinsel suçlardan tutuklama imkânsız hale gelecek" uyarısında bulunmuştu.

‘İŞ MEDENİ KANUN’A KADAR UZANACAK, ÇÜNKÜ GERİCİLER ÖYLE İSTİYOR’

Kararı sosyal medya hesabından duyuran gazeteci Melis Alphan, işin Medeni Kanun’a kadar uzanacağını ifade ederek, "Çünkü gericiler öyle istiyor. AKP sadece gericileri memnun etme peşinde" dedi. Cinsel istismar ve işkence gibi suçlarda "somu delil arama" şartının kabul edilmesini değerlendiren Alphan şu değerlendirmeleri yaptı:

"Dün gece yarısı, 4. Yargı Paketi'nin 1. kısmı TBMM’de kabul edildi. Artık cinsel istismar şüphelisinin tutuklanabilmesi için SOMUT DELİL aranacak. İstanbul Sözleşmesi’nin iptali, kadın ve çocuklar aleyhine başlangıçtı. İş Medeni Kanun’a dek uzanacak. Çünkü gericiler öyle istiyor."

'AKP'Lİ SARIOĞLAN 'KURTULUŞUN HİLAFETTE OLDUĞUNU' YAZMIŞTI'

"AKP sadece gericileri memnun etme peşinde. Martta İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı sonrası Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu kurucusu M.Arabul yeni hedefin Medeni Kanun olduğunu söylemiş, AKP Sarıoğlan Gençlik Kolları Bşk M. Ünsal da kurtuluşun hilafette olduğunu yazmıştı

Dün bir AKP’li çıkmış Meclis’te konuşuyor. "Somut delil şartıyla artık katalog suçlarda keyfi tutuklamalar olmayacak" diye. Tamam da abicim, sizin yargınız zaten keyfi olarak serbest bırakıyor. Bir dolu istismar ve tecavüz faili serbestçe geziyor."

4. YARGI PAKETİNDE BAŞKA NELER VAR?

TBMM’de kabul edilen 4. Yargı Paketi maddelerine göre teklifin yeni maddelerindeki değişiklikler şöyle:

İdari başvurulara cevap verme süresi 60 günden 30 güne, cevap verme süresinin kısaltılmasına bağlı olarak kesin olmayan cevaplar için öngörülen bekleme süresi ise 6 aydan 4 aya indirilecek.

İdari Yargılama Usulü Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, üst makamın veya üst makam yoksa işlemi yapmış makamın cevap verme süresi 60 günden 30 güne indirilecek. İdari eylemler nedeniyle dava açmadan önce idareye yapılan zorunlu başvurulara ilişkin idareye tanınan 60 günlük cevap verme süresi de 30 güne düşürülecek.

Yargılamada yaşanan gecikmelerin önüne geçilmesi ve makul sürede yargılanma hakkı ile hak arama hürriyetinin daha etkin korunması için idari yargı mercilerince verilen nihai kararlar, gerekçesiyle birlikte en geç 30 gün içinde yazılacak.

Düzenlemenin yasalaşarak yürürlüğe girmesinden önce yapılmış idari başvurular bakımından, idarenin cevap verme süresi 60 gün, kesin olmayan cevaplar için öngörülen bekleme süresi ise 6 ay olarak devam edecek.

Kadına karşı şiddete ilişkin eşe karşı işlenen "kasten öldürme", "kasten yaralama", "eziyet" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarında kabul edilen cezayı artırıcı nedenler, boşanılan eşi de kapsayacak.

Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının ya da banka veya kredi kartlarının araç olarak kullanılması suretiyle işlenen suçlarda, davaya bakma yetkisi bakımından suçun işlendiği yer mahkemesine ilave olarak mağdurun yerleşim yeri mahkemeleri de yetkili olacak.

TANIĞIN ZORLA GETİRİLMESİ

Usulüne uygun olarak çağrılıp da mazeret bildirmeksizin gelmeyen tanıklar hakkında verilen zorla getirme kararlarının bildirilmesine ilişkin ilave usul getiriliyor. Buna göre, teknolojik gelişmeler doğrultusunda yargısal etkinlik ve verimliliğin artırılması amacıyla mevcut usule ek olarak zorla getirme kararı; telefon, telgraf, faks, elektronik posta gibi iletişim bilgilerinin dosyada bulunması halinde bu araçlardan yararlanılarak da tanığa bildirilecek.

İfadesi alınmak amacıyla düzenlenen yakalama emri üzerine mesai saatleri dışında yakalanan ve belirlenen tarihte yargı merci önünde hazır bulunmayı taahhüt eden kişi, Cumhuriyet savcısının emri doğrultusunda serbest bırakılabilecek. Bu hüküm her yakalama emri için ancak bir kez uygulanabilecek. Taahhüdünü yerine getirmeyen kişiye, yakalama emrinin düzenlendiği yer Cumhuriyet savcısınca bin lira idari para cezası verilecek.

Tutuklamaya, tutuklamanın devamına veya bu konudaki bir tahliye isteminin reddine ilişkin hakim veya mahkeme kararlarında, mevcut koşullara ilave olarak adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağını gösteren deliller de somut olayda gösterilecek ve kararda yer alacak.

KATALOG SUÇLAR

Katalog suçlarda bir kişinin tutuklanabilmesi, kuvvetli suç şüphesinin somut delillere dayanmasına bağlı hale getirilecek.

Meclis Başkanvekili Haydar Akar, teklifin birinci bölümünün kabul edilmesinin ardından birleşime ara verdi. Aranın ardından Akar, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar