Sedyeyle cezaevine götürülen Hatice Yıldız’ın avukatı: Acilen ameliyat olması gerekiyor

Sedyeyle cezaevine götürülen Hatice Yıldız’ın avukatı: Acilen ameliyat olması gerekiyor
Tutuklu kızına ve koğuş arkadaşına para gönderdiği için tutuklanan Hatice Yıldız’ın avukatı Xebat Demircan, müvekkilinin acilen göz ameliyatı olması gerektiğini söyledi. Demircan, “Cezaevinde kalabilir’ raporlarında siyasi bir amaç var” dedi.

Artı Gerçek - Cezaevindeki kızına ve kızının koğuş arkadaşına para gönderdiği için hakkında "örgüte finans sağlamak" iddiasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası verilen 75 yaşındaki Hatice Yıldız, cezanın onanması üzerine 23 Mart’ta tutuklanarak cezaevine gönderildi. Demans, yüksek tansiyon, kemik erimesi, bel fıtığı, omurga eğriliği, mide rahatsızlığı ve görme bozukluğu gibi çeşitli hastalıkları bulunan Hatice Yıldız’ın avukatı Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Xebat Demircan, Yıldız’ın tutsaklığının devam etmesi durumunda telafisi zor sonuçların doğacağı uyarısında bulundu.

Ağır hastalıkları bulunmasına rağmen müvekkilinin 40 gündür cezaevinde olduğunu hatırlatan Demircan, Yıldız’ın tutuklanmasına dair 3 kere itiraz başvurusu yaptıklarını ifade etti. Demircan, şunları söyledi:

“İnfaz erteleme ve denetimli serbestlikten faydalanması için başvuruda bulunmuştuk. 29 Nisan’da cezaevi yönetimi ile yaptığımız görüşmede denetimli serbestlik başvurumuzun reddedildiğini öğrendik. Bu karar tarafımıza tebliğ edilmedi. Kararın Yıldız’a tebliğ edileceği söylendi.

‘AĞIR İŞLETİLEN HUKUK SÜRECİNİN YANLIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’

İnfaz erteleme başvurusu ile ilgili hastane randevularından sadece bir tanesinin kaldığını, o da yapıldıktan sonra müvekkilimin Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edileceği bilgisi bize verildi. Ağır işletilen hukuk sürecinin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Gözünden acil ameliyat olması gerekmekte, biz bu sürecin daha hızlı işlemesi kanaatindeyiz. Çünkü telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkacaktır. Ayrıca müvekkilimin dosyasının esasına ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştuk. Bununla ilgili de hali hazırda bir geri dönüş alamadık.”

‘SON RADDEYE KADAR CEZAEVİNDE TUTUYORLAR’

Ağır hasta tutuklu Hatice Yıldız’ın ailesi ile yaptığı görüşmelerde rahatsızlandığını hatırlatan Demircan, Yıldız’ın fiziksel ve psikolojik olarak cezaevinde kalamayacak durumda olduğunu ifade etti. Bu uygulamaya devam edilmesi halinde telafisi mümkün olmayan sonuçların yaşanacağına dikkat çeken Demircan, şunları ifade etti:

“ ‘Cezaevinde kalabilir’ raporlarında siyasi bir amaç var. Suçlama tiplerine göre infaz erteleme başvurularında değişiklik gösterildiğini görüyoruz. Örneğin Makbule anne 83 yaşında. Yine başka hasta tutsaklarda var. Son raddeye kadar cezaevinde tutuyorlar, cezaevinde kalabilir raporu veriyorlar. Durumu çok ağırlaşan tutsakları, 15 gün, 1 ay evvelden göstermelik bir şekilde tahliye ederek adeta ‘artık bizim sorumluluğumuzdan çıksın’, ‘burada ölmesin’ denerek sorumluluğu üzerlerinden atmak istiyorlar. Hem adli tıp hem cezaevi yönetimi bu süreçten kurtulmaya yönelik bir yol izlemekte.”

'MÜVEKKİLİMİ SERBEST BIRAKIN'

Sivas Katliamı sanıklarına ve Ergenekon tutuklularına yönelik “infaz erteleme” kararlarına işaret eden Demircan, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “eşitlik ilkesinin” ihlal edildiğini belirtti.

Demircan, “Burada bir çifte standart durumundan bahsedebiliriz. Farklı bir suç tipi olunca, farklı bir politik görüş olunca adeta ATK, cezaevi idaresi, infaz mahkemeleri ve infaz savcıları farklı bir tutum sergilemekte. Bu kurumların derhal bu tutumdan vazgeçip eşitlik ilkesine dayalı olarak müvekkilim hakkında infaz erteleme kararı verilmesini talep ediyoruz. 75 yaşındaki bir kadın tutsaklara para yatırdığı için tutuklu. Burada hukuken, vicdanen ve ahlaken açıklanmayacak bir noktadan bahsediyoruz. AYM’ye, cezaevi idaresine, infaz hakimliğine ve ATK’ye çağrımızdır; müvekkilim Hatice Yıldız bir an evvel serbest bırakılmalıdır” diye belirtti.(MA)

Öne Çıkanlar