82 yaşındaki tutuklu tedavi edilmiyor

82 yaşındaki tutuklu tedavi edilmiyor
Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mehmet Emin Özkan’ın kızı Selma Özkan, babasının hafıza kaybı yaşadığını, karantina sürecinden dolayı tedavi edilemediğini belirtti.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme eksikliği gibi çeşitli sağlık sorunları yaşayan Mehmet Emin Özkan (81), tedavi edilemiyor. Son üç gündür yüksek tansiyonu olan Özkan’ın tedavi olması halinde 14 günlük karantinaya alınacağı korkusuyla arkadaşları tarafından hastaneye gönderilmek istenmiyor.

KARANTİNA MUAYENEYE ENGEL

Babası ile bugün kapalı görüş gerçekleştiren Selma Özkan, babasının konuşmakta zorlandığını ve hafıza kaybı yaşadığını ifade ederek babasının artık kendisini tanıyamadığını aktardı. Özkan gerçekleştirdiği görüş sonrasında şunları aktardı: "O bana bakıyor, ben ona bakıyordum. Koğuş arkadaşları babamın durumunun son üç gündür bu şekilde olduğunu söyledi. Bu durum için cezaevine ambulans gelmiş ama babamın arkadaşları 14 günlük karantinadan dolayı bırakmamışlar. Tek başına karantina sürecini atlatamayacağını cezaevi yönetimine iletmişler fakat cezaevi müdürü ‘sorumluluk sizdedir. İşleyiş budur’ cevabını vermiş."

‘BABAMI BIRAKSINLAR’

Özkan’ın kızı Selma Özkan,  babaları için yaşananları İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurarak aktardı. Özkan, "Babamın bırakmalarını istiyoruz. Babam bu şartlar altında cezaevinde yapamaz, babam yaşamını yitirecekse de evinde yitirsin" diyerek yetkililere seslendi. (MA)

Öne Çıkanlar