ABD'ye iade edilen SBK'nin avukatı: Söyleyeceklerinden değil, enflasyonlu seçimden korksunlar

ABD'ye iade edilen SBK'nin avukatı: Söyleyeceklerinden değil, enflasyonlu seçimden korksunlar
Yayınlanma:
A+ A-
Avusturya'nın ABD'ye iade ettiği Sezgin Baran Korkmaz'ın avukatı Murat Dülger, 'SBK ikinci Reza Zarrab olur mu?' sorusunu yanıtladı. Dülger, 'Korkmaz'ın anlatacak siyasi bilgisi yok' dedi.

ABD Adalet Bakanlığı Sezgin Baran Korkmaz'ın Avusturya tarafından iade edilmesiyle ABD'nin Utah eyaletine bağlı Salt Lake City kentine getirildiği, "kara para aklama", "elektronik dolandırıcılık" ve "hukukun işleyişini engelleme" suçlamalarıyla karşı karşıya kalacağı açıklamasını yaptı. 

Sezgin Baran Korkmaz'ın süreci akıllara, kara para aklama suçlamasıyla 2016 yılında ABD’de tutuklanan, itirafçı olduktan sonra tahliye edilen ve şimdilerde sahte isimle Miami'de yaşadığı ortaya çıkan Reza Zarrab'ı getirdi. 

Bundan sonraki süreçte neler olabileceğini SBK’nin avukatı Murat Volkan Dülger Gazete Duvar’dan Osman Çaklı’ya anlattı.
SBK’nin avukatı Dülger, Türkiye’ye iade gerekçeleri daha güçlü olmasına rağmen ABD’ye iadenin gerçekleşmesini 'siyaset' olarak değerlendirdi ve "Sonuçta kararı Avusturya Adalet Bakanlığı verdi. Siyaseten öncelikli iade kararını ABD’den yana kullandı" dedi.

'KORKMAZ'IN SÖYLEYECEKLERİNDEN DEĞİL, ENFLASYONLU SEÇİMDEN KORKSUNLAR'

İkinci bir Reza Zarrab olayı yaşama ihtimaline dair Türkiye’de herkesin bunu istediğini öne süren Dülger, "ama" diyerek, şöyle devam etti:

"Benim müvekkilimin anlatacak siyasi bilgisi veya siyasilerle içli dışlı ilişkisi yok. Tayyip Erdoğan’la sürekli servis edilen iki fotoğrafı var, başka yok. İnsanların bunu sorgulaması lazım. Madem bu kadar samimi neden üçüncü bir fotoğraf yok. Dolayısıyla politik açıdan SBK’nin söyleyeceklerinden değil, enflasyonlu seçimden korksunlar."

Sezgin Baran Korkmaz’ın yargılanmasına artık ABD’de de devam edilecek. Sürecin nasıl ilerleyeceğine dair bir öngörüsünün olup olmadığının sorulduğu avukat Dülger, "Sezgin Baran Korkmaz suçsuz olduğunu söylüyor. ‘Ben bu paraların bu şekilde elde edildiğini bilmiyorum. Suçsuz olduğum için yargılanıp geri geleceğim’ diyor" ifadelerini kullandı.

Dülger, Korkmaz'ın yargılanma süreci için ABD’ye gideceğini de belirtti.