ABD'deki Sezgin Baran Korkmaz davası binlerce dosya ile başladı

ABD'deki Sezgin Baran Korkmaz davası binlerce dosya ile başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD'de yargılanacağı dava başladı. Savcılık, savunma avukatlarına 16 bin adet keşif dosyası verdi. Hakim, savunmanın dosyaları incelemesi için 17 Ocak'taki oturuma kadar süre tanıdı.

Artı Gerçek - ABD Hazine'sini 511 milyon dolar dolandırmakla ve bu miktarın 133 milyon dolarını Türkiye'ye getirerek 'aklamakla' suçlanan SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD'de yargılanacağı dava başladı.

Duruşmayı izleyen gazeteci Razi Canikligil'in sosyal medyadan aktardığına göre, Utah'da görülecek davanın ön oturumunda Savcılık, savunma avukatlarına 16 bin adet keşif dosyası verdiklerini ve ellerinde 100 bin adet daha dosya bulunduğunu söyledi.

Hakim Utah 3. Bölge Mahkemesi Sulh Hâkimi Jarred Bennet, savunmanın dosyaları incelemesi için 17 Ocak'taki oturuma kadar süre verdi.

Türkiye'de de hakkında kara para aklama davası bulunan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dahil bazı iktidar üyeleri ile yakın temas içinde olduğu iddia edilen Korkmaz, İstanbul’da hakkında soruşturma yürütüldüğü sırada yurt dışına çıkmıştı. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Korkmaz'ın soruşturma sırasında Soylu ile bakanlıkta görüştükten sonra Türkiye'den gittiğini iddia etmişti.

Korkmaz, ilerleyen süreçte Avusturya tarafından Türkiye yerine, hakkında iki ayrı iddianame bulunan ABD'ye iade edilmişti. Utah 3. Bölge Mahkemesi Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak olan Korkmaz'ın dava süreci hakkında en çok merak edilen konulardan biri, ABD yargısı ile anlaşarak itirafçı olup olmayacağı.

ABD’de hazırlanan iki ayrı iddianameden birinde Korkmaz'ın iki suçtan 25 yıla kadar hapis cezası talep edilirken, ikinci iddianamede üç ayrı suçtan 200 yıl hapis cezası isteniyor. Korkmaz, "kara para aklamak için komplo kurmak", "yalan beyanda bulunmak" ve "dolandırıcılık yapmak" ile suçlanıyor. (DIŞ HABERLER)