ABD'deki Sezgin Baran Korkmaz davası bugün başlıyor

ABD'deki Sezgin Baran Korkmaz davası bugün başlıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Kara para aklamakla suçlanan SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz’a ABD'de açılan davanın ilk duruşması bugün görülecek. Korkmaz'ın itirafçı olup olmadığının bugünkü duruşmada netleşmesi bekleniyor.

Artı Gerçek - Ortakları ile birlikte ABD Hazinesi’ni 511 milyon dolar dolandırmakla ve bu meblanın 133 milyon dolarını Türkiye'ye getirerek 'aklamakla' suçlanan SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD'de yargılanacağı dava bugün başlıyor.

Türkiye'de hakkında kara para aklama davası bulunan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dahil bazı iktidar üyeleri ile yakın teması bulunduğu iddia edilen Korkmaz, İstanbul’da hakkında soruşturma yürütüldüğü sırada yurt dışına çıkmıştı. Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Korkmaz'ın hakkındaki soruşturma sırasında Soylu ile bakanlıkta görüştükten sonra Türkiye'den gittiğini iddia etmişti.

Korkmaz, ilerleyen süreçte Avusturya tarafından 15 Temmuz günü Türkiye yerine hakkında iki ayrı iddianame bulunan ABD'ye iade edilmişti. Bugün Utah 3. Bölge Mahkemesi Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkması beklenen Korkmaz'ın dava süreci hakkında en çok merak edilen konulardan biri, ABD yargısı ile anlaşarak itirafçı olup olmayacağı.

ABD’de hazırlanan iki ayrı iddianameden birinde Korkmaz'ın iki suçtan 25 yıla kadar hapis cezası talep edilirken, ikinci iddianamede üç ayrı suçtan 200 yıl hapis cezası isteniyor. Korkmaz, "kara para aklamak için komplo kurmak", "yalan beyanda bulunmak" ve "dolandırıcılık yapmak" ile suçlanıyor. (DIŞ HABERLER)