Abdullah Öcalan'a altı aylık yeni avukat görüş yasağı: Avukatlar AYM'ye başvuracak

Abdullah Öcalan'a altı aylık yeni avukat görüş yasağı: Avukatlar AYM'ye başvuracak
İmralı Cezaevi’nde 38 aydır kendisinden haber alınamayan Abdullah Öcalan’a 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı verildi. Avukatlar, karara karşı AYM’ye başvuruda bulunacak.

Artı Gerçek - İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'dan, 25 Mart 2021 tarihinde kardeşi Mehmet Öcalan ile yaptığı kesintili telefon görüşmesinden bu yana haber alınamıyor. Haber alamama durumu devam ederken, Abdullah Öcalan ile İmralı’da tutulan Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım’a 6 aylık yeni bir avukat görüş yasağı verildi.

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, görüşmesinin sağlanması talebiyle Bursa 2’nci İnfaz Hakimliği’ne başvuruda bulundu. Avukatlar, başvuru sonrası müvekkilleri hakkında 3 Mayıs’ta yeni bir 6 aylık avukat yasak kararı verildiğini öğrendi. Yasağın gerekçesi hakkında avukatlara herhangi bir bilgi verilmedi.

AVUKATLAR AYM'YE BAŞVURACAK

Karara dair yapılan itirazlar reddedildi. Avukatlar, verilen yasak kararına karşı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulunacak. Öte yandan Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 38 aydır haber alamadıkları müvekkilleri Abdullah Öcalan ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Cezaevi Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.

8 YILDA EN AZ 13 AVUKAT GÖRÜŞ YASAĞI

Abdullah Öcalan’a son olarak 31 Ekim 2023 tarihinde 6 aylık avukat görüş yasağı kararı verilmişti. Hakimlik, yasak kararının içeriği ve dosya örneğinin verilmesi talebini “güvenlik” gerekçesini ileri sürerek reddetmişti. Avukatların, yasak kararına karşı bir üst mahkemeye yaptığı itiraz da reddedilmişti.

2016 Temmuz ayında OHAL boyunca verilen yasak, Şubat 2018 tarihine kadar sürdürüldü. Bu tarihten sonra avukat görüşü 6 aylık sürelerle yasaklanmaya başladı. Son yasak kararı ile birlikte Abdullah Öcalan’a son 8 yılda en az 13 kez avukat görüş yasağı kararı verilmiş oldu.

SON GÖRÜŞME 2019'DA YAPILDI

Abdullah Öcalan, avukatları ile en son 7 Ağustos 2019 tarihinde görüşebildi. Ailesi ile 2014 yılından bu yana sadece 5 kez görüşebilen Abdullah Öcalan, en son 3 Mart 2020 tarihinde kardeşi Mehmet Öcalan ile aile görüşünü gerçekleştirdi. Bu aynı zamanda Abdullah Öcalan ile yapılan son yüz yüze görüşme oldu.

Abdullah Öcalan’dan en son haber ise, 25 Mart 2021 tarihinde kardeşi Mehmet Öcalan ile yapılan ve yarıda kesilerek yaklaşık 4 buçuk dakika süren telefon görüşmesi oldu. Bu tarihten bu yana hem Abdullah Öcalan’dan hem de İmralı’da bulunan diğer tutuklulardan haber alınamıyor.

'DİSİPLİN CEZALARI' GEREKÇE GÖSTERİLİYOR

Yapılan görüşme başvuruları 'disiplin cezaları' gerekçesiyle engelleniyor. 2021-2023 tarihleri arasında Abdullah Öcalan ve diğer tutuklulara 3’er aylık olmak üzere en az 5 kez disiplin cezaları verilerek, aileleriyle görüşme hakları ellerinden alındı. Verilen disiplin cezalarının gerekçeleri ve dosya numaraları ise yapılan tüm başvurulara ve itirazlara rağmen avukatlarla paylaşılmadı.

Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının Bursa İnfaz Hakimliği’ne yaptığı başvurular sonucunda 18 Ağustos 2021 tarihinde 3 ay, 3 Şubat 2022 tarihinde 3 ay, 31 Mayıs 2022 tarihinde 3 ay, 9 Eylül 2022 tarihinde 3 aylık disiplin cezaları verildiği ortaya çıktı.

Avukatların 10 Ekim 2023'te Bursa İnfaz Hakimliği’ne aile görüşlerinin sağlanması talebiyle yapılan başvuruya 13 Ekim günü yanıt veren Hakimlik, Abdullah Öcalan ve diğer tutuklular hakkında verilmiş yeni bir disiplin cezası olduğunu belirtti. Hakimlik, disiplin cezasına konu olan dosya numarasını paylaşmamasının gerekçesi olarak ise “basına yansımasını” gösterdi.

ETKİNLİK VE KAMPANYALAR SÜRÜYOR

Öte yandan 'Kürt sorunun demokratik çözümü ve PKK Lideri Öcalan'ın fiziki özgürlüğü' talebiyle cezaevlerindeki siyasi mahpusların 27 Kasım 2023'de başlattıkları açlık grevi eylemleri, 4 Nisan itibariyle yeni bir aşamaya taşındı. Mahpuslar mahkemeleri boykot ederek, telefon ve aile görüşüne çıkmama kararı aldı. Eyleme mahpus aileleri ve Barış Anneleri de destek veriyor.

Yine aynı taleple, DEM Parti Milletvekilleri ve insan hakları savunucuları 1 Şubat'ta Kars ve Van'da başlayarak Urfa'ya kadar devam eden 'Büyük Özgürlük Yürüyüşü'nü gerçekleştirmişti. (MA)

Öne Çıkanlar