Ablukaya alınan madencilerin çadır kurması engelleniyor

Ablukaya alınan madencilerin çadır kurması engelleniyor
Yayınlanma:
A+ A-
Ödenmeyen tazminatları için yürümek isteyen maden işçilerinin konaklamak için çadır kurması askerlerce engelleniyor. İşçiler ise Ankara’ya yürümekte kararlı olduklarını belirtiyor.

Ödenmeyen ücretleri için Karaman’a bağlı Ermenek’ten Ankara’ya yürüyüş başlatan maden işçilerin asker ablukasında bekleyişi devam ediyor. Madenci işçiler ve sendika yöneticilerinden oluşan bir grup, Ermenek Kaymakamlığı ile görüştü. Ermenek kaymakamı Hacı Osman Hökelekli’nin heyete Karaman Milletvekilleri ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'yla görüşeceğini, görüşmenin ne zaman sonuçlanacağı ile ilgili bilgi vermediği öğrenildi. Güneyyurt Beldesi meydanında bir araya gelen işçiler ve aileleri oturma eylemine geçti.

Haklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerini belirten işçiler yanlarında getirdikleri baretleri yere vurarak ses çıkarıyor.

ÇADIR KURMALARINA ENGEL, GÖZALTI TEHDİDİ

Sık sık "Direne direne kazanacağız", "Güneyyurt madencine sahip çık", "Ölmek var dönmek yok" sloganları atan madenciler, 2014 yılı Ekim ayında maden faciasında hayatını kaybeden 18 işçinin isimlerini haykırarak "Burada" diye yanıtladı. Havanın kararması ile birlikte konaklamak için Güneyyurt Meydanı’na çadır açmak isteyen işçiler engelleniyor. Salgın gerekçesi ile çadır kurmanın yasak olduğunu tebliğ eden jandarma komutanına işçiler, "Miting yapanlar ne olacak? Hani aynı gemideydik?" diye sordu. "Kamu düzenini bozdukları" gerekçesi ile gözaltına alınmak ile tehdit edilen işçiler, "Burada kalırsak üşürüz, bizi gözaltına alın toplayın götürün sabah bırakın biz tekrar buraya geleceğiz" dedi. İşçilerden "Toplantı gösteri izin belgesi isteyen" jandarma komutanından işçiler, konaklamanın yasak belgesini talep etti.

Parkta uyumaları da "Kamu düzenini bozuyor" gerekçesi ile izin verilemeyen işçiler, hak aramanın suç olmadığını söyleyerek meydanda sabahlayacaklarını belirtti. (MA)

Öne Çıkanlar