Adalar’da eylem beşinci gününde: '16 milyon için çalışıyoruz diyenler nerede?'

Büyükada'da İETT tarafından uygulamaya konulan minibüslere karşı başlatılan eylem beşinci günde de devam etti. Adalılar, Ekrem İmamoğlu’na seslenerek, “Neredesin” diye sordu.

Müzeyyen YÜCE


İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İETT Genel Müdürlüğü bünyesindeki elektrikli minibüslerin 15 Haziran’da Adalar’da seferlere başlamasıyla gelişen tepkiler sürüyor.

Adalar’ın tarihi, kültürel ve doğal dokusuna zarar vereceği gerekçesiyle bölge halkı tarafından karşı çıkılan minibüslerin Adalar’a getirilmesi bölge halkını ayağa kaldırdı.

Minibüslerin önüne geçerek seferleri engellemeye çalışan Adalılar, eylemlerini beşinci günde de sürdürüyor.

ADALAR BELEDİYESİ’NE YÜRÜDÜLER

Çınar Meydanı’nda bir araya gelen Ada halkı, ellerinde taşıdıkları ‘16 milyon için mücadele ediyoruz”, “Gelecek kuşaklar için yaya kalalım” yazılı afişler ile Adalar Belediyesi’ne yürüdü. Kitle sık sık “Adada ‘azmanbüs’ istemiyoruz”, “Ada halkı burada İmamoğlu nerede” sloganları attı.

adala-minibus-eylem.jpeg

‘MİNİBÜS ÇARPIYORDU, ZOR KURTULDUM’

Çevredeki yerli ve yabancı turistlerden bazıları alkışları ile kalabalığa destek verirken, bir kısmı da sloganlarla yürüyen Adalıları fotoğrafladı.

Eylem yapan gurubu bisikletiyle karşılayan bir ada sakini, sokaklarda rahat hareket edemediklerini, bir minibüsün bisiklet sürerken kendisine çarpmak üzereyken zor kurtulduğunu söyledi.

Şikayet etmek için emniyete gittiğini, emniyetin ise belediyeye yönlendirdiğini kaydeden ada sakini, “Bu nasıl iş anlamadım” dedi.

eylem.jpeg

‘16 MİLYON İÇİN ÇALIŞIYORUZ DİYENLER NEREDE?’

Bir başka ada sakini ise “4 bin 500 imza topladık. “Söz, yetki, karar milletin” diyenlere verdik, neredeler? İmamoğlu’na, Özgür Özel’e gönderdik. Hepsi köklerine çekildi, haklı talebimizi görmezden geliyorlar. 16 milyon için çalışıyoruz diyenler nerede? Hiçbiri yok ortalarda” dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar