Adana Şehir Hastanesi’nde sorunlar bitmiyor: Hastalar kan vermek için saatlerce kuyrukta bekliyor

Adana Şehir Hastanesi'nde sıra alma cihazları bozuk olduğu için kan vermesi gereken hastalar saatlerce sıra bekliyor. Artı Gerçek'e konuşan SES Adana Şubesi Eşbaşkanı Belgin Işık, acilen önlem alınmasını istedi.

ADANA - Şehir Hastaneleri kuruldukları günden bu yana tartışmaların odağında. Ulaşım sorunu, personel ve ekipman eksiklikleri tepki çekiyor. Adana Şehir Hastanesi'nde de sorunlar bitmiyor. Kan tahlili yaptırması gereken hastalar cihazların bozuk olması ve yavaş çalışması nedeniyle saatlerce sıra beklemek zorunda kalıyor. Kuyruklar metrelerce uzuyor, hastalar arasında tartışmalar yaşanıyor. Tepkiler bazen sağlık emekçilerine de yöneliyor.

'SAATLERCE SIRA BEKLEMEK İSTEMİYORUZ'

Artı Gerçek'e konuşan yurttaşlardan Emine Sorgur, "Kan alma birimine gelenler bir türlü sıra alamadı. Gördüğünüz gibi aşırı uzun kuyruklar oluştu. Sıra alınamaması nedeniyle kan alma personeli de beklemek zorunda kaldı. İçeriye girerek durumu izah ettik ama personel sıra numarası alınmadan kan alamayacaklarını anlattı. Madem buradaki kan alma sırası veren makine bozuk ya da yavaş bunun tamirini neden yaptırmıyorlar. Ya da alternatif bir yol bulmuyorlar. Zaten doktorlar istem istiyor. İstem sırasına göre isimleri yansa kişilerin insanlar girseler daha kolay olurdu. Bu kadar uzun kuyruğa maruz kalmazlardı. Herkes burada hasta. Yeni doğum yapmış insanlar da var. Herkes aşırı mağdur oluyor. Buna acil çözüm gerekli. Uzun kuyruklarda saatlerce beklemek istemiyoruz" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-07-10-saat-16-20-35-28839558.jpg

'HASTALAR DA MAĞDUR SAĞLIK EMEKÇİLERİ DE'

Artı Gerçek'e konuşan SES Adana Şubesi Eşbaşkanı Belgin Işık da yaşananların hem hastaları hem de sağlık emekçilerini mağdur ettiğini vurguladı. Işık, "Sıra alma makinesi bozulduğunda sağlık emekçisi arkadaşlarımız firmalara bilgi veriyorlar. Bu firmalar özel firmalar. Fakat gelmeleri çok uzun zaman alıyor. İkinci yönü de oradaki personelin sayıca azlığı. Bir ya da iki kişi bulunduruluyor. Hasta sayısı da fazla olduğundan sayıca yetersiz kalıyorlar. Kan alma biriminde bekletilmelerinin iki yönü var. Kamuda tasarruf olmayacağını yeterli personel atanması gerektiğini defalarca belirtmemize rağmen bir sonuca ulaşamadık” diye konuştu.

'CİHAZLAR ONARILMALI, PERSONEL SAYISI ARTIRILMALI'

Yaşanan sorunların sağlıkta şiddeti tetiklediğini belirten Işık, şöyle dedi:

"Şehir Hastanesi’nde normal şartlarda da zaten uzun sıralar oluşuyor. Kan alma bölümünde sıra alma cihazı bozulduğunda bu sayı çok daha fazla artıyor. 'Ben önce kan vereceğim' tartışmaları yaşanıyor. Bu zaman zaman kavgaya dönüyor. Hastalar arasında yaşanan tartışmalar sağlık emekçilerine yansıyabiliyor. Bu da sağlıkta şiddete dönüyor. Sağlık emekçisi arkadaşlarımız bu durumdan çok sıkıldıklarını hatta tükendiklerini söylüyorlar. Şimdiye kadar 'beyaz kod' verilmedi ama arkadaşlarımız insanları sıraya koyarak müdahale etmek zorunda kalıyor. Hastalar mağdur durumda. Hastaların nitelikli sağlık hizmeti alması bizim derdimiz. Bizim de güvenli ortamlarda hizmet vermemiz gerekli. Bu durum hem halkı hem sağlık emekçilerini olumsuz etkiliyor. Acilen önlem alınması gerekli. Personel sayısı artırılmalı, cihazlar hızlıca onarılmalı."

Öne Çıkanlar