Adana'da Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı'nda alınan 54 personelden 43'ü Türk Büro Sen üyesi

Adana'da Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı'nda alınan 54 personelden 43'ü Türk Büro Sen üyesi
Büro Emekçileri Sendikası Adana Şube Başkanı Fatma Sarıoğuz Güney, Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı mülakat sonuçlarına göre Adana'da alınan 54 personelden 43'ünün Türk Büro Sen üyesi olduğunu açıkladı. Güney, Türk Büro Sen'in "Devletimiz

ADANA - Büro Emekçileri Sendikası (BES) BES Adana Şubesi, Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı sonuçlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. 'Adalet Bakanlığı'nda referansı olanlar kazandı, yargı emekçileri kaybetti, mülakat haksızlığına son' çağrısıyla yapılan açıklamada konuşan BES Adana Şube Başkanı Fatma Sarıoğuz Güney, Adana’da alınan 54 personelden 43’ünün Türk Büro Sen üyesi olduğunu açıkladı.

TÜRK BÜRO SEN'DEN 'AYRICALIK' MESAJI

Güney, Türk Büro Sen’in sosyal medyadan "Görevde yükselme sınavı mülakat sonuçlarına göre, Adana için ayrılan 49 Yazı İşleri Müdürlüğü, 1 İdari İşler Müdürlüğü, 1 Adli Sicil Şube Müdürlüğü ve 3 Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdür/Müdür Yardımcısı olmak üzere toplam 54 müdür kadrosunu kazanarak müdürlüğe terfi eden arkadaşlarımızdan 43'ü sendikamız yani Türk Büro Sen üyesidir. Bu sonuçlar bir kez daha göstermiştir ki devletimiz nazarında da Türk Büro Sen'li olmak ayrıcalıktır" mesajını paylaştığına dikkat çekti.

'MÜLAKATIN KALDIRILMASINI SAVUNURKEN AYRICALIKTAN BAHSEDİYORSUNUZ'

BES Adana Şube Başkanı Güney, "Türk Büro Sen yaptığımız görüşmede kendileri de 'mülakatın kaldırılması konusunda mücadele veriyoruz’ dedi ama bu nasıl bir çelişkidir ki mülakatın kaldırılması konusunda mücadele ederken devlet nazarında sendikanızın ayrıcalığından bahsediyorsunuz" diye konuştu.

whatsapp-gorsel-2024-04-17-saat-16-31-17-62d749ff.jpg

'MÜLAKAT EMEK HIRSIZLIĞIDIR, KALDIRILSIN'

Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can'ın görevde yükselme sınavı için torpil istenen mesajlara yanıt verirken kameralara yakalanması üzerine Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un "Referanslar olabilir, talepler olabilir ama değerlendirilirken liyakata bakılır" dediğini hatırlatan Güney, bu mesajlar sayesinde yazılı sınavdan yüksek puan alan binlerce kamu görevlisinin hak ettikleri görevlere gelmediğini söyledi. Mülakat uygulamasının kayırma, rüşvet verme ve baskı aracına dönüştüğünü vurgulayan Güney, “Mülakat emek hırsızlığıdır, kaldırılsın” dedi.

'ADİL BİR SINAV HAKKI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ'

Liyakat vurgusu yapan Güney, "Kamusal hizmet ve unvanlar toplumun ortak anayasal hakkıdır. Bu sınav ve mülakatların toplumun bütün kesimlerine açık ve eşit olması gerekmektedir. Hak edenin kamusal hizmette görev aldığı, liyakat esasına göre kariyer yaparak yükselmenin temel olarak benimsendiği, dolayısıyla bakan, bakan yardımcıları ve yüksek bürokratların aracılık etmediği, edemediği adil bir sınav hakkı için mücadele etmeye devam edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” diye konuştu.

Öne Çıkanlar