Adana'da kadınlar çocuk istismarı failinin beraat etmesini protesto etti

Adana'da kadınlar çocuk istismarı failinin beraat etmesini protesto etti
Adana’da cocuk istismarı failinin 26 yıl hapis cezası aldığı dava Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görüldü. İstismar failinin beraat kararınıAdana Kadın Platformu, protesto etti.

ADANA - Adana’nın Kozan ilçesinde eşinin üç kız yeğenine cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla 26 yıl hapis cezasına çarptırılan H.İ., Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülen davada beraat etti. Adana Kadın Platformu, kararı protesto etti.

Adana’nın Kozan ilçesinde yaşayan T.Y., 2018 yılında halasının eşi H.İ.’nin 7 yaşından 15 yaşına kadar kendisine cinsel istismarda bulunduğunu annesi Canan Y.’ye anlattı. T. Y.’nin o dönem 6 yaşında olan kız kardeşi E.Y. ve o dönem 11 yaşında olan kız kardeşi S.Y. de H.İ'nin cinsel istismarına uğradıklarını söyledi. Bunun üzerine anne Canan Y., savcılığa şikayette bulundu.

Gözaltına alınan H.İ., işlemlerinin ardından çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede sanık H.İ.'nin 'çocuğun cinsel istismarı', 'sarkıntılık suretiyle çocuğun cinsel istismarı' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından cezalandırılması talep edildi. Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 2019 yılının mart ayında H.İ.'yi üç çocuğa yönelik cinsel istismar suçundan toplam 26 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Sanık avukatının itirazı üzerine Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, suçun sabit olmadığı gerekçesiyle beraat verilmesini talep ederek kararı bozdu. Bunun üzerine yeniden görülen davada Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi, H.İ’nin beraatine hükmetti. Müşteki üç kız kardeş ise avukatları aracılığıyla karara itiraz etti. Dosya ise Yargıtay'da iki yıldır bekliyor.

'BU HUKUKSUZ KARARI TANIMIYORUZ'

Adana Kadın Platformu, İsmet İnönü Parkı'nda yaptığı açıklamayla kararı protesto etti. 'Çocukları istismar edenlerin cezasız kalmasına izin vermeyeceğiz' pankartı açan kadınlar adına konuşan platform üyesi Zeliha Korkmaz, üç kız kardeşe küçük yaşlardan beri sistematik bir şekilde cinsel istismarda bulunan H. İ.'nin serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

Korkmaz, "Kadınların ve çocukların haklarını tartışmaya açarak her gün bir yeni kazanılmış hakkımıza saldırıyorlar. Çocukların her türlü suçtan korunması devletin ve toplumun yükümlülüğüdür. Verilen bu hukuksuz kararı tanımıyoruz. Çocuk Hakları Sözleşmesi ve çocuğu cinsel istismardan korumaya yönelik yasalar uygulanmalı. Çocuk istismarı faili H. İ. derhal tutuklansın. Üç kız kardeşi de sizin adaletinize bırakmayacağız. Davanın takipçisi olacağız" dedi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar