Adnan Oktar davasında avukata 2 yıl hapis talebi: Cezaevine silinebilir kalem ve cam filmi sokmakla suçlanıyor

Adnan Oktar davasında avukata 2 yıl hapis talebi: Cezaevine silinebilir kalem ve cam filmi sokmakla suçlanıyor
Adnan Oktar örgütü davasından altı kritik ismi ziyaret eden avukat, yüksek güvenlikli cezaevine silinebilir kalem ve cam filmi sokmaya çalışmakla suçlanıyor. 2 yıla kadar hapsi istenen avukat, "Bunların yasak kapsamında olduğunu bilmiyordum" dedi.

Dinçer GÖKÇE


İSTANBUL - İstanbul 1 Nolu Baroya üye avukat Hanife Doburlu (29), 16 Ağustos 2021 günü, Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde hükümlü bulunan müvekkilleri Gökalp Barlan. Halil Hilmi Müftüoğlu, Bora Yıldız, Cem Sedat Altan, İbrahim Tuncer ve Coşkun Pamir’i ziyaret etmek üzere yola çıktı. ‘Yönetici’ olmakla suçlanan altı isim, örgütün de kritik isimleri konumunda. Bu kişiler için istenen ceza toplamda 15 bin yıl.

SORUŞTURMA İZNİ VERİLDİ

Doburlu, cezaevinde kurulu X-Ray cihazında geçtikten sonra, infaz koruma görevlisi çantasında bulunan eşyaları tek tek baktı. Çantada, iki adete silinebilir kalem ile 5 adet cam filmi bulundu. Kalemlerden biri ile cam filmlerine el konuldu. Doburlu, müvekkilleri ile görüşmesini yapmak üzere belirlenen alana yöneldi.

İnfaz koruma görevlileri, çantada çıkan eşyaların yasak eşya kapsamında olduğu gerekçesi ile tutanak hazırladı. Cezaevi müdürlüğü konu ile ilgili suç duyurusunda bulundu. Adalet Bakanlığı’nın ‘olur’u üzerine avukat Doburlu hakkında soruşturma başlatıldı.

‘CAM FİLMİ ERKEKLER BAKMASIN DİYE’

Yürütülen soruşturma kapsamında ifadesi alınan Av. Doburlu özetle şunları kaydetti: “Söz konusu kalemi kırtasiyeden aldım. Kalemin silinebilir olduğunu da bilmiyordum. Cezaevine giderken, bir tane kalem yetmediği için 2 kalem taşıyorum. Yaklaşık 1-1,5 aydır aynı kalemlerle görüşme yapıyorum. Belirtilen aynalı cam filmini ise, araba kullandığım zaman dışarıdan erkeklerin bana bakmasından rahatsız oluyorum. Bu durumu bir arkadaşıma anlattım. O da bana, bu cam filmiyle arabanın camlarını kapatabileceğimi söyledi ve numune olarak bana gönderdi.”

'İSTESE DE MAHKUMA VEREMEZ'

Aynı zamanda Adnan Oktar’ın da avukatı olan Enes Akbaş ise, kendisi gibi avukat olan Doburlu adına yaptığı savunmada “Pandemi sebebiyle avukatlar ile mahkumların fiziki teması avukat görüşme odasında muşamba bir paravan getirilmesi sebebiyle engellenmiştir. Yani müvekkil burada istese de söz konusu kalemi yahut cam filmini mahkûma veremez" dedi. Av. Hanife Doburlu, konu ile ilgili Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada ise, söz konusu eşyaların ‘yasak’ kapsamında olduğunu bilmediğini söyledi.

‘ÖRGÜTSEL HABERLEŞME KAPSAMINDA’

Yürütülen soruşturma sonrası Hanife Doburlu hakkında iddianame düzenlendi. İddianamede, silinebilir kalem ve cam filmlerinin, örgütsel haberleşmeyi sağlamak için cezaevine sokulmaya çalışıldığı öne sürüldü. Son soruşturma iznin de verilmesi ile birlikte yargılama süreci Tekirdağ Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Avukat Doburlu’nun 6 aydan 2 yıla kadar hapsi isteniyor.

Öne Çıkanlar