Ağabey anlattı: Hakkari’deki çocuk istismarı sanıkları beraat edince köyde havai fişekli kutlama yapıldı

Ağabey anlattı: Hakkari’deki çocuk istismarı sanıkları beraat edince köyde havai fişekli kutlama yapıldı
Yayınlanma:
A+ A-
11 yaşındaki Esra Y.'ye cinsel istismarda bulunan üç sanığın beraatinin ardından köyde havai fişekli kutlama yapıldığı öğrenildi. Tehdit alan ağabey, köyü terk edeceklerini açıkladı. Esra Y. sanıkların serbest bırakılmasından sonra intihar etmişti.

Şenol BALI


VAN - Hakkari'de 2016'da 11 yaşındaki Esra Y.'ye cinsel istismarda bulunan ve intihara sürükleyen üç sanığın beraat etmesinin ardından ağabey Ömer Y. Artı Gerçek'e konuştu. Sanıkların beraat etmesinin ardından köyde havai fişekli kutlama yapıldığını belirten ağabey, "Köyü terk edeceğiz ama mücadelemizi de sürdüreceğiz" dedi. Mahkemenin, Esra Y.'nin intihar etmesi nedeniyle ailesi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıklayan avukat Nükeyf Onursal ise “AİHM'e kadar gideceğiz” dedi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Oğlaklı Köyü'nde 2016 yılında 11 yaşındayken Veysi Yılmaz, Zahir Yılmaz ve Nihat Yılmaz'ın cinsel istismarına uğrayan Esra Y., sanıklar serbest kaldıktan 11 gün sonra intihar etti. Esra'nın annesi de beyin kanaması geçirerek öldü. İlk yargılamada 42'şer yıl ceza verildi ancak istinaf mahkemesi kararı bozdu. Yeniden yapılan yargılamada Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi dün üç sanığın de beraatine karar verdi.

'BANA 'OLAYDAN ETKİLENMEMİŞSİN' DEDİLER'

Artı Gerçek'e konuşan E.Y.'nin ağabeyi Ömer Y. karar duruşmasından salondan çıkarıldığını hatırlatarak, "42 yıl ceza almış bu kişiler delil yetersizliği gerekçesiyle beraat etti. Bana konuşma hakkı vermediler. Ağabeyiyim ama bana 'olaydan etkilenmemişsin' dediler. Yedi yıldır bu kadar şey yaşadık, bu insanların Mersin’den Antalya’dan gelmesi bizi duygulandırdı ve insani olarak teşekkür etmek istedim. İzin vermediler ve dışarı çıkardılar" diye konuştu.

'SANIK YAKINLARI TARAFINDAN TEHDİT EDİLDİK'

Duruşmadan bir gün önce sanık yakınları tarafından tehdit edildiklerini söyleyen Ömer Y., "Babamın bir kuzenini arayıp 'mahkemeye katılırsanız ve ifade verirseniz sizi bu köyde barındırmayız, Ömer’i de öldürürüz' demişler. Babam, kimin aradığını söylemedi" dedi.

'KÖYÜ TERK EDECEĞİZ AMA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ'

Köyü terk etme kararı aldıklarını söyleyen Ömer Y., "Ama mücadelemizi de sürdüreceğiz. Kardeşimin beyanları var, deliller var. 42 yıl ceza aldılar sonra beraat ettiler. Savcı daha önce tahliye kararı vermeseydi kardeşim belki de intihar etmeyecekti ve davanın dünkü sonucu da böyle olmayacaktı. Babam da baskıdan dolayı ifadesini geri çekti. Benim tabii ki ilgilenmem lazım. Daha önce ifade vermiştik. Bu sefer hazırlıklı gelmiştim ama buna müsaade etmediler. Adaletten bu kadarını beklemiyorduk. Hâlâ hakkın yerini bulmasını bekliyoruz" diye konuştu.

'ADALET ONLARIN EKMEĞİNE YAĞ SÜRDÜ'

Sanıkların beraat etmesinin ardından köyde havai fişekli kutlama yapıldığını anlatan Ömer Y., "Kutlama yapmışlar, hayvanlar kesilmiş. İstediklerini yapsınlar çünkü adalet onların ekmeğine yağ sürdü" dedi.

'ÖMER'İ SAVUNMALARI ENGELLEMEK İÇİN SALONDAN ÇIKARDILAR'

Artı Gerçek'e konuşan ailenin avukatı Nükeyf Onursal ise Ömer Y.'nin müşteki sıfatıyla duruşmalara katıldığını belirterek duruşma salonundan çıkarılmasının savunmaları engellemeye dönük bir karar olduğunu söyledi. Onursal, "Ömer, teşekkür etmeye başlayınca mahkeme heyeti çıkarmaya karar verdi. Önce salondan sonra adliye bahçesinden çıkarıldı. Bizim savunmaları engellemek için öncesinden düşünülmüş bir şey gibi duruyor. Ömer çıkarıldığında biz de çıktık. Müşteki olarak Ömer katılmayacaksa biz de katılmayalım şeklinde bir karar verildi. Tepki olarak savunma yapılmadı. Mahkeme, oturup beraat kararı aldı" diye konuştu.

'MAHKEME ESRA'NIN AİLESİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU'

Mahkememin Esra Y.'nin intihar etmesi nedeniyle ailesi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirten Onursal, "Aynı zamanda çocuğun intiharı hakkında ailesine dönük resen soruşturma başlatıldı. Buna ilişkin bir delil yok. Çocuğun intiharı köyde yapılan toplantılardan ve tahliye kararından sonra gerçekleşti. Bu kadar yıldır mücadele eden aile hakkında suç duyurusunda bulunulması akla aykırı. AİHM’e kadar gideceğiz. Bu dosya başından beri usulsüzlükle doluydu. Dün de duruşma görülmedi zaten" dedi.

Öne Çıkanlar