Ağır hasta mahpus Mehmet Emin Çam için tahliye çağrısı: 'Ameliyat olması gerekiyor'

Ağır hasta mahpus Mehmet Emin Çam için tahliye çağrısı: 'Ameliyat olması gerekiyor'
Yayınlanma:
A+ A-
Hasta mahpus Mehmet Emin Çam’ın kızı Şimel Çam, babasının ağır sağlık sorunlarının olduğunu belirerek, acil tahliye çağrısı yaptı. Çam, “Böbreklerindeki kist tekrar nüksetti. Ameliyat olması gerekiyor” dedi.

Artı Gerçek - Siirt'te 'KCK Kent Meclisi yapılanması içinde yer aldığı' iddiasıyla 12 Aralık 2012’de tutuklanan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) eski İl Başkanı Mehmet Emin Çam, 10 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Çam’a, “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla 9 yıl ceza verildi. Çam, Yargıtay tarafından cezası onanması üzerine 14 Mart 2022’de tutuklandı. Batman M Tipi Kapalı Cezaevi’nde 17 gün boyunca tek kişilik yerde tutulan Çam, 1 Nisan 2022 tarihinde Batman/Beşiri T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) ağır hasta mahpuslar listesinde olan Çam, 2014 yılında şiddetli baş ağrıları nedeniyle yapılan tetkiklerinde beyninin sağ tarafından leke tespit edildi. Böbreğinde kist olan ve safra kesesi ameliyat ile alınan Çam, ömür boyu kan sıvılaştırma ilaçları ile ağrı kesici kullanmak zorunda. Cezaevine girdikten sonra da sağlık sorunları ağırlaşan Çam’ın, sağ kulağında da işitme kaybı oluştu.

Çam’ın kızı Şimel Çam, babasının cezaevinde kalacak durumda olmadığını belirerek, tahliye edilmesini istedi.

'BÖBREK KİSTLERİ NÜKSETTİ'

9 Kasım’da babasını ziyaret eden Çam, “Babam çok bitkindi, işitme yetisini neredeyse kaybetmiş durumda. Hastalıkları da onu zorluyor. Böbreklerinde olan kistin tekrar nüksettiğini aktardı. Bundan kaynaklı ameliyat olması gerekiyor. Ancak ameliyat yapılmıyor. Kistten kaynaklı ısınamama durumu var. Bu hastalık onu çok zorluyor. Kollarında halen ağrı olduğunu, sol kol ve sol bacağını hissetmeme durumunun geliştiğini de aktardı. Bunun neyden kaynaklı olduğunu öğrenmek istiyor. Ancak bilgi alamıyor. Görme sorunu yaşıyor. Hem miyop, hem astigmat hastalığı da var” diye konuştu.

DUYARLILIK ÇAĞRISI

Bunca hastalığa rağmen babasının cezaevinde tutulmasının yaşamını tehlikeye soktuğunu dile getiren Çam, “Bu kadar hastalığı olan, kendi yaşamanı idame edemeyecek kadar zor durumda olan biri nasıl cezaevinde kalabilir. Biran önce tahliye olması ve dışarı da tedavi görmesi acil bir durum” dedi. Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Çam, hasta mahpuslar için somut adım atılması gerektiğini söyledi. (MA)

Öne Çıkanlar