Ağır hasta tutuklu 30 yılın ardından tahliye edildi

Ağır hasta tutuklu 30 yılın ardından tahliye edildi
Yayınlanma:
A+ A-
İHD'nin ağır hasta tutuklu listesinde olan Ramazan Özyiğit, verilen 30 yıllık cezanın bitmesiyle sonrası tahliye oldu.

Artı Gerçek - İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) ağır hasta tutuklu listesinde yer alan Ramazan Özyiğit, 30 yıllık cezanın ardından tahliye oldu.

Verilen hapis cezasının tamamlayan Özyiğit’i, cezaevi önünde ailesi tarafından karşıladı. Özyiğit ve aile bireyleri daha sonra İdil’e doğru yola çıktı.

Cezaevi süresi boyunca yedi defa ameliyat olan Özyiğit’in şeker, tansiyon, işitme sorunu gibi birçok hastalıkla mücadele etti.

Özyiğit, son süreçlerde birçok kez hastaneye kaldırıldı. Hastalıklarından dolayı kişisel ihtiyaçlarını karşılayamayan Özyiğit, cezaevindeki arkadaşlarının yardımıyla yaşamını sürdürüyordu. Hastalığının ilerlemesi nedeniyle tedavi gördüğü hastanede "cezaevinde kalamaz" raporu alan Özyiğit’in tahliyesi Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) "cezaevinde kalabilir" raporu nedeniyle tahliye edilmedi.

Elazığ Karakoçan K-1 Tipi Kapalı Cezaevi’nden tahliye olan Özyiğit, 1993'te Şırnak’ın İdil ilçesinde gözaltına alınmıştı.

Çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde (DGM) müebbet hapis cezası verilen Özyiğit, cezaevi süresi boyunca Van, Hatay ve Erzurum’da bulunan cezaevlerinde kalmıştı.(MA)

Öne Çıkanlar