Ahmet Ercan: Doğu Anadolu ile Ölü Deniz kırıkları kudurdu

Ahmet Ercan: Doğu Anadolu ile Ölü Deniz kırıkları kudurdu
Yayınlanma:
A+ A-
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Hatay depremlerinin ardından yaptığı sosyal medya paylaşımında 'Doğu Anadolu ile Ölü Deniz kırıkları kudurdu, herkes konteyner evler ile arabalarında, çadırlarda yatsın' dedi.

Artı Gerçek - Hatay merkezli 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki iki depremin ardından deprem bilimci, jeofizik yüksek mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bir dizi açıklamada bulundu. "Artçı depremler bu boyutta en az 4 ay sürecek. Evlere girmeyin" çağrısı yapan Ercan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın "bağımsız deprem" açıklamasını da eleştirdi.

Ercan ayrıca “Doğu Anadolu ile Ölü Deniz kırıkları kudurdu. Herkes konteyner evler ile arabalarında, çadırlarda yatsın. Bu tür artçı depremler ne yazık ki olmayı sürdürecek" uyarısında bulundu.

Ahmet Ercan'ın açıklamaları şöyle:

'EN AZ 4 AY SÜRECEK'

Sanki büyük artçı depremler Arama-Kurtarma Çalışmaları bitsin diye bekler gibi biraz önce Samandağı 7 km derinde M6,4 oldu. Yıkılmayan yapıları da yıktı. Artçı depremler bu boyutta en az 4 ay sürecek. Yaralı evlere girmeyin.

Samandağ M6,4’lük depremin süresi 16 saniyedir. Çıkardığı gerginlik(enerji) M7,9’luk depremin 176’da biridir. Kabaca 7 ton TNT bombası gücündedir. Kırık boyu 30-40 km’dır. Kırık Hatay’dan Suriye’ye uzanmıştır. Toplam kırık boyu 440 km’ye ulaştı.

'TÜM YAPILAR YIKILMALI'

M6,4’lük depremde ağır hasarlılar göçtü, orta hasarlılar ağır hasarlı, az hasarlılar orta hasarlı, hasarsızlar az, orta hasarlı duruma dönüştü. Az hasarlı yapılar içinde olmak üzere tüm yapılar güvenlik için yıkılmalıdır. Yoksa kıyım olur.

Dikkatimizi Hatay’a çevrilmişken, DAK’ın kuzeyinde Elazığ-Palu ile Bingöl’de M5’e varan depremler, Pala-Bingöl arasının gerilmekte olduğunu gösteriyor.

'GÜVENLİ BARINAKLARA SIĞININ'

Hatay’daki M6,4 ile M5,8’lık depremlerin her ikisi de Ölü Deniz kırığı üzerinde oluştu. Doğu Anadolu ile Ölü Deniz kırıkları kudurdu. Herkes konteyner evler ile arabalarında, çadırlarda yatsın. Bu tür artçı depremler ne yazık ki olmayı sürdürecek.

Hatay’daki durum dayanılır bir durum değil. Lütfen kentinizi terk etmeyin. Güvenli barınaklara sığının."

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar