Ailesinin öldürülme anını gözyaşlarıyla kayıt altına aldı

Ailesinin öldürülme anını gözyaşlarıyla kayıt altına aldı
Urfa’da anne babası ve akrabalarının öldürülme anını kayıt altına alan Dilan İzol Artı Gerçek’e konuştu. 'Bu bir soykırımdır' diyen İzol, adalet istediğini söyledi.

Remzi BUDANCİR


ARTI GERÇEK-Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesi'nde Zozan İzol (42), Mustafa Serdar (24), Meral İzol (42) ve Hakkı İzol (49)  öldürüldü. Kavgayla ilgileri olmayan Rıdvan Buluş (30) ve Serdar Delen (31) ise olay sonrası bölgeyi terk edenlerin araçlarının çarpması sonucu öldü. Yusuf Rojhat İzol, Cihan İzol, Serhat Ferman İzol, Cemal İzol ve Mehmet Metin İzol ise çeşitli yerlerinden yaralandı. Silahların kullanıldığı bu olay haber ajanslarına "Arazi anlaşmazlığı çatışması" olarak yansıdı.

AİLENİN ÖLDÜRÜLME ANINI KAYIT ALTINA ALDI

Saldırı anında Dilan İzol da evdeydi. Dilan, babası Hakkı, annesi Zozan, amcasının eşi Meral ve amcasının oğlu Musa Serhat İzol’un öldürülme anına tanıklık etti. Saldırganlar ise onu fark etmedi. Dilan İzol, bulunduğu yerden gözyaşları içeresinde saldırı anını saniye saniye cep telefonu ile kayıt altına aldı. Saldırı anına ilişkin görüntüler sosyal medyada "Yekbun İzol" adlı hesaptan paylaşıldı. Görüntülerde, katliamın sorumlusu olarak AKP eski Milletvekili Zülfikar İzol’un kardeşleri Cihan İzol, Medeni İzol, Cemal İzol, Bülent İzol ve Ferman İzol gösteriliyor.


DİLAN İZOL ARTI GERÇEK’E KONUŞTU

Artı Gerçek’in ulaştığı Dilan İzol, çektiği diğer görüntüleri de paylaştı. Görüntülerde saldırganların 4 araba ve traktörle geldiği görülüyor. 10’dan fazla kişi evlerinin önünde annesi, babası, amcasının eşi ve amcasının oğlunu öldürüyor. Kayıttan çıkmayan Dilan, ağlayarak yakınlarının öldürülme anını çekiyor. Dilan’ın çektiği bir başka görüntüde ise yoğun silah sesleri geliyor. Dilan ise saldırganlardan saklanarak koşuyor. Açık olan kameraya saldırı anı tüm açıklığıyla yansıyor.  

'GÖRÜNTÜLERİ İZLEYEMİYORUM'

Artı Gerçek’e konuşan Dilan İzol, hala olayın şokunda. "Saldırganlar o gün soykırım yapmaya gelmişlerdi" diyen Dilan İzol, "Beni görmediler. Görmüş olsalardı beni de öldüreceklerdi. Ben saklandığım yerden o görüntüleri çektim. Annemin, babamın, yengemin ve akrabalarımın ölümüne tanıklık ettim. Görüntüleri ben çektim. Çektikten sonra hiçbir şekilde açıp izleyemedim. Ne ben, ne kız kardeşim nede amcamın kızları asla izleyemedik" dedi.

'OLAY PLANLI'

Bu olayın planlı olduğunu düşünen İzol, olaydan bir gün önce jandarmanın gelip evlerini kontrol ettiğini söyledi. Jandarma komutanının "Ben buraya yeni atandım. Burada kimler yaşıyor, daha önce hangi olaylar yaşanmış" şeklinde gerekçelerle evi kontrol ettiğini ifade eden İzol, "Jandarma olaydan bir gün önce 14 Haziran’da geldi. Olay yaşandıktan sonra bunun planlı ve önceden düşünülmüş olduğunun farkına vardık. Çünkü neden jandarma bir gün önce bizim eve gelip kontrol yapsın? Neden sadece biz" diye sordu.

'KATLİAM DEĞİL, SOYKIRIM'

Tek amaçlarının seslerini duyurmak olduğunu anlatan Dilan İzol, şunları söyledi:

"İnsanların sesimizi duymasını istiyoruz. Şu anda can güvenliğimiz yok. Bu olay örtbas edilmesin, deliller karartılmasın istiyoruz. Biz sadece adalet istiyoruz. Bütün vahşet ortada zaten. Ben buna katliam demiyorum, direk soykırım diyorum. Bu katliam değil, soykırımdır. Çünkü bizde dahil herkes yok edilmek istendi. Biz görünmediğimiz için hayatta kaldık. Bizi görmüş olsalardı hayatta kalamazdık. Çünkü çoluk çocuk, kadın erkek herkesi öldürmeye gelmişlerdi. Savunmasız iki kadın, savunmasız 15 yaşındaki bir çocuğu, kimseyi dinlemeden herkesi katlettiler."


YARALI OLANLAR TUTUKLU

Olayla ilgili ne tür bir soruşturma yürütüldüğünü bilmediklerini kaydeden İzol, etkin bir soruşturma yürütülebileceği konusunda şüpheleri var. Saldırıda anne, baba ve yakınlarını kaybettiğini anlatan İzol, "İki yaralımız var. İkisi yaralı olmasına rağmen tutuklular. Artık bu kadarını söyleyeyim. Gerisiniz siz düşünün…15 yalındaki amcamın oğlu bacağından ve başından vurulmuş. Yaralı kendisi. 15 yaşında olduğu için şu anda ıslah evinde tutuluyor. Başından yaralı olan diğer amcamın oğlu ise cezaevinde. İkisi de tutuklu. Öldüren kişilerle ilgili ne olduğunu, ne tür bir işlem yapıldığını ise bilmiyoruz. Sadece adalet istiyoruz" dedi.

Öte yandan sosyal medyada olayın geçmişi ve katliamın neden yapıldığına ilişkin bilgiler Yekbun İzol adlı hesaptan paylaşıldı.

OLAYA İLİŞKİN GEREKLİ MÜDAHALENİN YAPILDIĞINI İDDİA EDEN VALİLİK BASINI VE SOSYAL MEDYAYI SUÇLADI 

Katliamın ilk anından itibaren müdahale edildiğini iddia eden Şanlıurfa Valiliği, basında yeralan haberlerin ve sosyal medyadaki tepkilerin gerçeği yansıtmadığını iddia etti:

"İlimiz Siverek ilçesine bağlı Çeltik Mahallesinde 15 Haziran 2019 günü saat 09.00 sıralarında arazi anlaşmazlığı nedeniyle aynı aileye mensup taraflar arasında çıkan ve altı (6) vatandaşımızın hayatını kaybettiği, altı (6) kişinin de yaralandığı olayla ilgili olarak, ilk andan itibaren gerekli müdahaleler yapılmış ve en üst düzeyde güvenlik tedbirleri alınarak kamuoyu bilgilendirilmiştir.

Büyük bir titizlikle adli makamların gözetiminde yürütülen adli soruşturma kapsamında bugüne kadar adliyeye sevk edilen üç (3) şüpheli tutuklanarak cezaevine konmuştur. Hastanede tedavi altında olan diğer üç şüphelinin de durumları yakından takip edilmekte olup, sağlık koşulları uygun olur olmaz adli makamların önüne çıkarılacaktır.

Çeşitli basın kuruluşları ve sosyal medya platformlarında dile getirilen, tarafsız ve bağımsız bir şekilde yürütülen adli ve idari soruşturmaya gölge düşürecek iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, bu tür iddialara itibar edilmemesi gerekmektedir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar