AKP il yöneticisinden 'Erdoğan'a mareşal unvanı verilsin' çağrısı

AKP il yöneticisinden 'Erdoğan'a mareşal unvanı verilsin' çağrısı
AKP Manisa İl Başkan Yardımcısı Ümit Taydaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mareşal unvanı verilmesi için yasa değişikliği yapılmasını istedi: "Devlet büyüklerimizin gerekli adımlar atmasını istiyorum."

Artı Gerçek - AKP Manisa İl Başkan Yardımcısı Ümit Taydaş, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "mareşal" unvanı verilmesini istedi.

Sosyal medya hesabından video ile açıklama yapan Ümit Taydaş, anayasaya göre cumhurbaşkanının aynı zamanda başkomutan olduğunu belirtti.

"Anayasanın amir hükmü gereğince, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, silahlı kuvvetlerin başkomutanıdır" diyen Taydaş, "Bu bağlamda Libya'da, Suriye'de, Irak'ta, Azerbaycan'da ordumuzu yönetirken kazandığı zaferler ortadadır. Şimdi, kendisine neden mareşal rütbesi verilmemektedir?" ifadelerini kullandı.

"Mareşal" unvanının orgeneral ve oramiral rütbesinden subaylara verildiğini hatırlatan Taydaş, bu konuda değişiklik yapılması çağrısında bulundu. Taydaş şunları söyledi:

"İlgili kanuna bakıldığında, sadece savaş başarısı olan kişilere orgeneral rütbesi olması kaidesiyle mareşallik unvanını verildiği görülmektedir. Ama kaçıncı kez Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Türk ordusunu yöneten Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan çok büyük kazanımlar elde etmiş, çok büyük başarılarla Türk ulusunun yüzünü güldürmeyi başarmıştır. Dünya lideri olarak tanımladığımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'la gurur duyduğumuzu ifade ediyorum. Derhal ilgili kanun maddesi üzerinde tadil değişiklik yapılarak, anayasa hükmü gereğince başkomutan olan Recep Tayyip Erdoğan'a, mareşal rütbesinin tevdi edilmesi gerektiğine, unvanın verilmesi gerektiğine inandığımı beyan ediyorum. Bu konuyla ilgili devlet büyüklerimizin gerekli adımlar atmasını canı gönülden istediğimi beyan ediyorum."

MAREŞAL RÜTBESİ NASIL ALINIR?

Mareşal, iki meydan muharebesinden zafer ile sağ salim dönen ya da her hangi bir savaş sırasında birçok cepheyi kontrol edip liderlik ederek zafer elde eden kişilere verilmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafınca sunulan en yüksek askeri rütbeden biridir. Bu rütbe, rütbeyi kazanmak için yazılan şartlar dışında kazanılamamaktadır.

Mareşal terimi, Türk Dil Kurumunda en yüksek rütbe anlamına gelmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde terim 'müşir' diye geçer. Bu rütbede yer alan kişi askeri olarak en yüksek rütbeyi almıştır. Türkiye tarihinde ise bu rütbeyi sadece 2 kişi almıştır. Bu kişiler ise, Fevzi Çakmak ve Mustafa Kemal Atatürk'tür. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar