Dini değerlere hakaret iddiasıyla akademisyen Uğur Kutay'a soruşturma başlatıldı

Dini değerlere hakaret iddiasıyla akademisyen Uğur Kutay'a soruşturma başlatıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Öğretim Üyesi Dr. Uğur Kutay'a ‘dini değerlere hakaret’ ettiği iddiasıyla Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı.

Artı Gerçek- Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğretim görevlisi Dr. Uğur Kutay hakkında, hakkında "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan soruşturma başlattı.

Öğretim görevlisi Uğur Kutay’ın Yıldız Teknik Üniversitesi'nde verdiği senaryo yazımı dersinde Hz. Muhammed'e hakaret ettiği iddia edildi.

Dr. Uğur Kutay’a 5 Aralık Pazartesi günü verdiği “senaryo yazımı” dersindeki konuşması nedeniyle YTÜ tarafından da soruşturma açılmıştı. Birkaç öğrencinin rektörlüğe verdiği dilekçeden sonra üniversite yönetimi, Kutay’ın verdiği dersler elinden alınmıştı.

Üniversitedeki soruşturmanın ardından geçen cuma günü camiye namaza giden bir grup, okul içinde tekbir getirerek Uğur Kutay'ı hedef gösterip yürüyüş gerçekleştirmişti.

9 Aralık Cuma günü Kutay hakkında, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Bugün ise Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından öğretim görevlisi Uğur Kutay hakkında, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı" iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

'NE PEYGAMBER MUHAMMED’E HAKARET ETTİM, NE MÜFREDAT DIŞI KONULARA GİRDİM'

Kutay Medyascope'a konuşmuş, söz konusu iddialarla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

“...Dilekçede yazılanların önemli bir kısmı o öğrencilerin beni derste yarım yamalak dinlediğini, bir kısmı ise hiç dinlemediklerini gösteriyor. Çünkü cümlenin yarısını almışlar, öbür yarısını almamışlar. Ben ne onlara hakaret ettim, ne Peygamber Muhammed’e hakaret ettim, ne müfredat dışı konulara girdim. Kaldı ki ‘senaryo yazımı’ dersinin müfredatı aklınıza gelecek ve gelemeyecek her şeyi kapsar. Mesela, rektörlükten sızdırılan bir dilekçe sonucu bir akademisyenin hedef gösterilmesinden de bir senaryo çıkarılabilir. Dilekçede geçen suçlamaların bir teki bile doğru değil.”

Öne Çıkanlar