Akbelen haberi yapmak 'suç' sayıldı: Gazeteci Osman Çaklı hakkında 'örgüt propagandası' soruşturması

Akbelen haberi yapmak 'suç' sayıldı: Gazeteci Osman Çaklı hakkında 'örgüt propagandası' soruşturması
Gazeteci Osman Çaklı hakkında Akbelen'e ilişkin Artı Gerçek'te yayımlanan haberi ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle 'örgüt propagandası' suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Çaklı, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdi.

Artı Gerçek - Muğla'nın Milas ilçesindeki Akbelen ormanında YK Enerji tarafından yapılan ağaç katliamını ve protestoları haberleştiren Gazete Duvar muhabiri Osman Çaklı, ihbar üzerine ifadeye çağrıldı. Temmuz 2023'te Artı Gerçek'te yayımlanan haberi ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifade veren Çaklı, ‘devlet görevlilerini aşağılamak’ iddiasıyla suçlanırken; 'örgüt propagandası yaptığı' iddia edildi.

Karakolda Çaklı’ya belirli periyotlarla Akbelen ormanına gittiği ve ormandaki eylemlerin katılımının artması için propaganda yaptığı iddiasında bulunuldu. Çaklı ifadesinde, paylaşılan fotoğraf ve videoların haber içeriği olduğunu belirterek ortada bir suç olmadığını söyledi. Gazete Duvar'ın aktardığına göre, Çaklı, "Haberlerde ne şirket ne de kamu görevlileri hakkında herhangi bir hakaret ya da hedef gösterme yok. Ortada suçlamaya konu edilecek somut bir gerekçe de yok. Şantiyeden ya da Akbelen ormanında kolluğun gözaltı işlemini görüntülemek gazetecilik faaliyetidir" diye konuştu.

Çaklı hakkında soruşturma açılmasına gerekçe gösterilen haberi ise 12 Ağustos 2023 tarihinde Artı Gerçek'te 'Kömür göçü: 'İkizköy rüyalarıma giriyor' başlıklı haberi oldu.

Öne Çıkanlar