AKP, Cumhuriyet'e 100 bin liralık tazminat davası açtı

AKP, Cumhuriyet'e 100 bin liralık tazminat davası açtı
AKP, Cumhuriyet Gazetesi'nin 'AKP karanlığı ülkeyi boğuyor' manşeti üzerine 'partinin kişilik ve saygınlığına saldırıda bulunulduğu' iddiasıyla 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Artı Gerçek- Cumhuriyet Gazetesi AKP tarafından açılan davayı "Zanlılar dışarda, gazetemiz hedefte: AKP'den Cumhuriyet'e 100 bin liralık tazminat davası!" başlıklı haberiyle duyurdu.

AKP'nin avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan'ın, Asliye Hukuk Mahkemesi'ne verdiği davanın dilekçesinde, partinin, yasalara göre faaliyetlerini sürdüren siyasi bir teşekkül olduğu belirtildi.

Dilekçede, Cumhuriyet'in 9 Aralık'taki sayısında yer verilen, 6 yaşındaki kız çocuğuna istismar iddiasına ilişkin haberde, "mesnetsiz ve gerçek dışı iddialarla AKP'nin toplum nezdinde itibarının zedelenmek istendiği" ifade edildi.

Dilekçede AKP'nin "çocuk hakları konusunda bugüne kadar birçok reforma imza attığı" savunularak şu ifadelere yer verildi:

"Yargıya intikal eden konuda müvekkil parti adeta eylemin failiymiş gibi gösterilmeye çalışılarak, siyaseten yıpratılmak istenmektedir. Bu durum açıkça hukuka aykırıdır. Siyaset üstü, hassas bir mesele üzerinden atılan başlıkla olumsuz algı oluşturularak kamuoyu yönlendirilmek istenmiştir. Konuya ilişkin net tavrını ortaya koymuş ve bugüne kadar çocuk hakları bağlamında birçok reforma imza atmışken AK Parti'yi, 'laiklik ilkesine aykırı hareket ederek ülkeyi karanlığa boğmakla' itham etmek, en hafif tabiriyle itibar suikastıdır."

ekran-resmi-2022-12-12-18-16-38.jpg
Davaya konu manşet - 9 Aralık 2022

'BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEMEZ'

Düşünce, ifade ve basın özgürlüğünün ulusal ve uluslararası hukukta güvence altına alındığı hatırlatılan dilekçede, dava konusu haberin ifade ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği savunuldu.

AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararları ile Yargıtay içtihatlarından örnekler verilen dilekçede, "Davalı tarafından haberde kullanılan ifadeler hiçbir şekilde haber alma, ifade ve düşünce özgürlüğü sınırları içerisinde olmayıp, açıkça kişilik hakkına tecavüz oluşturup manevi tazminat ödenmesini gerekli kılmaktadır. Davalı, Anayasa, Türk Medeni Kanunu ve uluslararası sözleşmelerce güvence altına alınan, kişinin maddi ve manevi değerlerinden oluşan toplum nezdindeki şeref ve haysiyetiyle saygınlığını korumaya yönelik hükümleri ihlal etmiştir" görüşüne yer verildi.

Partinin siyasi pozisyonu ve toplumdaki konumu gereği manevi değerlerinin açıkça zarar gördüğü savunulan dilekçede, partinin kişilik hakları ve saygınlığına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Gazetesi'nin 100 bin lira manevi tazminata mahkum edilmesi talep edildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar