AKP'li Zengin'den polis tacizini aklama yorumu

AKP'li Zengin'den polis tacizini aklama yorumu
'Telaşın verdiği yanlış bir hareket. Basına servis edilmesi kastı aşan bir durum.'

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, üniversite öğrencisi Merve Demirel’in gözaltına alındığı sırada polisin cinsel tacizine maruz kalmasına ilişkin, "Bir telaş içerisinde, bir kişiyi arabaya yerleştirmeyle alakalı telaşın verdiği yanlış bir hareket" açıklamasında bulundu.

İLGİLİ HABER: POLİSİN TACİZ ETTİĞİ GENÇ KADIN: UTANÇ POLİSE AİT 

Muhalefet partileri, üniversite öğrencisi Merve Demirel’in, gözaltına alındığı sırada polisin cinsel tacizine maruz kalmasını, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, söz konusu saldırıya ilişkin, "Ankara'nın göbeğinde bir polis bir genç kadını gözaltına alırken cinsel saldırıda bulunuyor. Günlerdir kamuoyuna yansıyan fotoğraflarda da açık ve net bir şekilde cinsel saldırı, maalesef görülüyor. Günlerdir kamuoyu bu iğrenç olaya tepki gösterirken, bahsi geçen polisle ilgili hareke geçilmesini beklerken, Anakara Emniyet Müdürlüğü ‘Babası FETÖ'cü’ diye açıklama yapıyor. ‘Özrü kabahatinden büyük’ dedikleri bu olsa gerek. Hukukun işlediği bir ülke olsaydık öncelikle o polis, sonra da bu açıklamayı yapan emniyet müdürü görevden alınırdı. Tam da iktidarın kolluğuna yakışır bir açıklama" dedi.

POLİSİN CİNSEL TACİZİ İÇİN ‘TELAŞLA YAPILAN YANLIŞ HAREKET’ DEDİ

Kurtulan’ın konuşmasının ardından söz alan AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, polisin fotoğraflara da yansıyan cinsel saldırısına ilişkin, "Bir telaş içerisinde, bir kişiyi arabaya yerleştirmeyle alakalı telaşın verdiği yanlış bir hareket. Bu da yanlış, olmamalıydı" ifadelerini kullandı.

‘BASINA SERVİS EDİLMESİ KASTI AŞAN BİR DURUM’

Zengin, görüntülerin basına servis edilmesinin "kastı aşan" bir durum olduğunu da ileri sürerek, "Ben o görüntüleri izledim, hem emniyet müdürlüğünün çektiği görüntüleri izledim hem de olay esnasında çekilen görüntüleri izledim. Bu görüntüler kamuoyuna dağıtılırken, bence kastı aşan bir şekilde, olaydan öte emniyet teşkilatını tahkir etmek üzere bir üslup kullanılıyor" dedi.

Ayrıca olayı yakından takip ettiklerini ileri süren Zengin, bugün suç duyurusunda bulunan Demirel’in, olayla ilgili "Ümit ederim gider şikayetçi olur, biz de takip ederiz, nedir mesele, daha detaylı görme imkanımız olur" dedi. (Mezopotamya Ajansı)

Öne Çıkanlar