AKP-MHP’den maden işçileri önergesine ret

AKP-MHP’den maden işçileri önergesine ret
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ekim 2020 18:23
A+ A-
'Utanması gereken evine ekmek götüremeyen, çocuğunun istediğini alamayan emekçi kardeşim değil ülkeyi yönetenlerdir.'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver'in, Soma ve Ermenek’teki maden işçilerinin sorunlarının araştırılması için verdiği önerge, AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Soma ve Ermenek'teki maden işçilerinin yaşadığı sorunları Meclis'e taşıyan CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver'in verdiği önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Teklifinin reddedilmesi üzerine Meclis Genel Kurulu’nda söz alan Ünver, "AKP yine patrona kıyak, işçiye dayak yolunu seçti" dedi. Ünver konuşması sırasında Karaman’da 2014 yılında 18 kişinin öldüğü maden faciasında ölen oğlunun cenazesinde giydiği yırtık lastik ayakkabıyla Türkiye’nin gündemine oturan Recep'in fotoğrafının olduğu dövizi taşıdı.
 
Maden işçilerinin sesinin duyulmak istenmediğini belirten Ünver, şunları söyledi:

"Karaman’ın Ermenek ilçesinde patron tarafından mağdur edilen madencilerin 1 yıldır hak mücadelesi veriyor. Fakat haklarını almak bir yana, işveren tarafından ‘ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davrandıkları’ gerekçesi ile işten çıkarıldı. İşçi çıkarma yasağının olduğu pandemi sürecinde işçileri işten atan işveren hem kanunu tanımamıştır hem de feshe gösterdiği gerekçeyle toplumun vicdanını sızlatmıştır. Tüm iktidar yetkilileri işçinin, emekçinin bu feryadına kulak tıkamış durumda. Güya hepimiz aynı ülkenin eşit yurttaşıyız ama kimisi sarayına günlük 10 milyon lira harcarken kimisi de cebinde ekmek parası olmadığı için evine utanarak gidiyor. Aslında utanması gereken evine ekmek götüremeyen, çocuğunun istediğini alamayan emekçi kardeşim değil ülkeyi yönetenlerdir."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar