AKP'nin 65 milyon euroya aldığı 50 metrobüs hurdaya döndü

AKP'nin 65 milyon euroya aldığı 50 metrobüs hurdaya döndü
'İETT Üzerinden AKP Dönemi soygunu! Zarar 600 milyon!'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde AKP döneminde Hollanda’dan alınan tolam 65 milyon euroya mal olan 50 metrobüsün hurdaya döndüğü ve hurdalıkta çürümeye terk edildiği ortaya çıktı. İBB İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan yaşanan duruma tepki göstererek "İBB İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan" dedi.

65 milyon avroya alınan ve bir yıl sonra arızalanmaya başlayan metrobüslerin, Edirnekapı ve Hasanpaşa'da garajlarında beklediği öğrenildi.

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hollandalı Advanced Public Transport Systems (APTS) adlı firmadan Phileas marka 50 adet körüklü otobüs aldırmıştı. Otobüslerin tanesi 1 milyon 307 bin 950 avroya, muadillerinin yaklaşık dört katı fiyata satın alınmıştı.

'ZARAR 600 MİLYON'

İBB İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan, sosyal medya hesabından hurda haline gelen sözkonusu otobüslerin fotoğraflarını paylaştı. Özkan, paylaşımında "İETT Üzerinden AKP Dönemi soygunu! Zarar 600 milyon! 60 araç üreten Hollandalı şirket 50 adetini İBB ye satıyor ve sonra batıyor. Her şey ortada!" ifadelerini kullandı.

İBB’nin CHP’li üyesi Hakkı Sağlam, eski İBB Başkanı Kadir Topbaş hakkında "görevi kötüye kullanmak" suçlamasıyla şikayetçi olmuştu. Topbaş açılan davada 2014’teki savunmasında ihaleyle ilgisi olmadığını savunmuştu. Mahkeme, Topbaş’ın beraatine karar vermişti.

Öne Çıkanlar