AKP sözünü unuttu, Tuzla'daki eski askeri araziye konut yapılacak

AKP sözünü unuttu, Tuzla'daki eski askeri araziye konut yapılacak
Yayınlanma:
A+ A-
İktidara yakın Cevahir Yapı, İstanbul Tuzla’da eski askeri arazide konut projesi gerçekleştirmek için onay aldı. Deniz manzaralı arazide, 14 bloktan projesi yapılacak. AKP iktidarı, askeri alanlara konut değil, park yapılacağı sözünü vermişti.

Artı Gerçek - 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bazı askeri birliklerin şehir dışına taşınmasıyla askeri araziler Emlak Konut'a geçti. AKP iktidarı o dönem, bu arazilerin imara açılacağı eleştirilerine karşılık, 'park yapılacak' sözünü vermişti.

Ancak askeri araziler birer birer imara açılmaya başlandı. İmara açılan eski askeri arazilere İstanbul Tuzla’daki deniz manzaralı arazi de katıldı.

Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre; Emlak Konut, İstanbul Tuzla’daki eskiden Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait olan araziyi geçen yıl gelir paylaşımlı şekilde ihale etti. İhale, Cevahir Yapı ve HB Grup İnşaat ortaklığına verildi. Yapılan ihalenin ardından deniz manzaralı arazide konut çalışmaları için adım atıldı.

ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR RAPORU VERİLDİ

Cevahir Yapı, 84 bin metrekarelik alan içerisinde 14 bloktan oluşan konut ve dükkân projesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu. Yapılan incelemeler sonucunda projeye 'Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir' kararı verildi. Bu kararla birlikte alanda 424 konut ve 42 dükkân yapılacak. Proje kapsamında alanda “Tuzla Millet Bahçesi” de inşa edilecek.

Öte yandan proje, Tuzla Belediyesi Başkanlığı tarafından verilen imar durumu belgesine göre üçüncü derece arkeolojik sit alanı içinde buluyor. Emlak Konut’un ihalesiyle birlikte araziyi alan şirketlerden HB Grup İnşaat’ın sahibi Sedat Varank’ın, eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın kuzeni olduğu iddiaları daha önce de basına yansımıştı.

Öne Çıkanlar