AKP ve Erdoğan'la özdeşleşen şarkının yazarı: Verdiğim iznin kapsamı çokça aşıldı

AKP ve Erdoğan'la özdeşleşen şarkının yazarı: Verdiğim iznin kapsamı çokça aşıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Erdoğan ile özdeşleşen ve AKP mitinglerinde katılımcılarla birlikte söylenen 'Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda' şarkısının söz yazarı Aşkın Tuna: Şarkının mitinglerde ve yalnızca Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın sesinden şiir olarak okunması için izin verdim.

Artı Gerçek - İlk olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın mitinglerinde kullanmaya başladığı, sonradan AKP'nin seçim mitinglerinde de çalınan "Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda" şarkısının yazarı olan, yakın zamanda CHP'ye katılan Aşkın Tuna, "Şarkı, verdiğim iznin kapsamını çokça aştı" dedi.

Cumhuriyet'e Sinem Nazlı Demir'e konuşan Tuna, "Şarkının piyasaya çıkışından tam 15 yıl sonra, 2002 yılında, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, kurucusu olduğu AKP’nin seçim mitinglerinde şarkının sözlerini kullandığını fark ettim" diyerek bu tarihte telif süreci başlattığını anlattı:

"Bir telif hakları meslek birliği olan Müzik Eseri Sahipleri Meslek Grub’nun (MSG) Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığım o yıl, telif haklarının ülkemizde yeterince bilinmemesi dolayısı ile doğru bir örnek oluşturmak adına parti yetkilileri ile irtibata geçip herhangi bir partinin bu sözleri sahibinin muvafakati alınmadan ve telif ücreti ödemeden kullanamayacağını ilettim. Telif konusuyla ilgili meslek birliğinin yönetimindeki bir kişi olarak hassasiyet gösterdiğim bu konuya ilişkin yaptığım bilgilendirmenin ardından sembolik bir telif ücreti alarak partinin, şarkının sözlerinin seçim mitinglerinde ve yalnızca Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın sesinden şiir olarak okunması için izin verdim."

ADININ PARTİYLE ANILMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

Tuna, yıllar içinde şarkının verdiği iznin kapsamını çokça aştığını söyleyerek gitgide adının da partiyle anılmaya başladığını söyledi. Bu duruma tepki gösteren Tuna, "Beni tanıyanlar gençlik yıllarımdan bu yana siyasi görüşümün sosyal demokrat çizgide olduğunu ve Atatürk’ümüzün kırmızı çizgim olduğunu çok iyi bilirler. Geçen zaman zarfında bu çizgimden en ufak bir sapma olmamıştır! Çünkü ben ayrıştırıcı, ötekileştirici değil “hep birlikte” olmaktan mutluluk duyan; insanı insan olarak seven bir bakış açısına sahibim…" dedi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar