AKP'nin reklam filmlerinde işçiler sigortasız çalıştırıldı

AKP'nin reklam filmlerinde işçiler sigortasız çalıştırıldı
AKP’nin seçim reklamlarının setlerinde çalışan işçilerin çalışma koşullarından şikayetçi olduğu ortaya çıktı. Set işçileri, çekim sürecinde sigortasız çalıştırıldıklarını ,sette yaşanan iş kazası sonrası öğrendiklerini söyledi.

Artı Gerçek - 14 Mayıs'ya yapılacak olan seçimler öncesi siyasi partiler reklam filmlerine ağırlık verdi. Ancak reklam filmlerinin bu dönemin en çok tercih edilen propaganda aracı olarak kabul görmesi, reklam sektöründe de emek sömürüsüne yol açtı.

Reklam filmlerini en çok tercih eden siyasi partilerden biri olan AKP milyonlarca lira bütçe ayırırken, BirGün'den Aycan Karadağı'ın haberine göre film setlerinde çalışan işçiler hak gaspına maruz bırakıldı. Bunun son örneği Erk Prodüksyon’un yapımcılığını yaptığı reklam filminde yaşandı.

'SAATLERCE YEMEK YEMEDİĞİMİZ GÜNLER OLDU'

Habere göre, 7 Nisan'da başlanan ve altı kentteki çekimleri 12 gün süren reklam filmi, çalışan işçilere adeta zulüm oldu. Sette çalışan 13 set işçisi, sigortasız çalıştırıldıklarını iş kazası sonrası öğrendi.

'KOYUNLARLA YOLCULUK YAPTIK'

Sette çalışan bir işçi, “12 günlük sette yemek konusunda ciddi sıkıntılar yaşadık. Günlerce sandviç ile beslendik. Saatlerce yemek yemediğimiz günler oldu. Çay, kahve hatta su bile sette yoktu. İstanbul’dan başlayan ve Anadolu’da gezdiğimiz beş kentte iş saatlerinde ve set şartlarında ciddi zorlandık. 4-5 saat uyku ile 12 günü tamamladık. Trabzon Tonya’da yaptığımız çekimlerde kullanılmak üzere getirilen koyunlarla bile yolculuk yaptık ” diye konuştu.

'SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILDILAR'

Sette yaşanan iş kazası sonrası sigortasız olarak çalıştırıldıklarını öğrendiklerini belirten bir diğer set işçisi, şunları söyledi:

“14 Nisan günü Ankara’da 1’inci Meclis’te çekim yaptığımız sırada kamera asistanı bir arkadaşımız kayıp düştü ve yaralandı. Arkadaşımızı ‘çok trafik var’ bahanesiyle paydos edene kadar hastaneye götürmediler. Hastaneye giderken yapım sorumluları tarafından ‘iş kazası olduğunu hastanede söyleme’ diye tembihlendi. Arkadaşımız buna tepki göstermesi sonrasına yapım sorumlusu küfürler etti ve arkadaşımızın üzerine yürüdü. Arkadaşımız hastaneye gitti. Sigortası olmadığını öğrendi. Bunun üzerine arkadaşımız iş kazası yaşadığını söyledi ve tutanak tutuldu. Hastaneye götürmeyen ve küfürler eden yapım sorumlusunun işine son verildiği bize söylendi ama son gün ücretlerimizi bize o yapım sorumlusu verdi.”

SİGORTALARI, ÇEKİMİN SON GÜNÜ YAPILDI

Set işçisi son olarak şunları dile getirdi: “Çekimlerimizi bitireceğimiz son gün olan 18 Nisan tarihinde sigorta girişimiz yapıldığına dair SGK’den mesaj aldık. 2-3 saat sonra ise sigorta çıkışımızın yapıldığına dair bir tane daha mesaj aldık. Son iş günümüzde tek günlük sigortalı gösterilmişiz. Bunu yapımcı Enes Hakan Tokyay ile konuştuk. ‘Sigortasız olduğunuzdan haberim yoktu, iş bitiminden sonraki 15 gün size sigorta yapacağım’ dedi. 12 günlük çekimlerde her türlü sorunla ile karşılaştık. Set emekçileri olarak zor şartlar altında çalıştık.” (Kaynak)

Öne Çıkanlar