Aktarmasız İstanbul-Sivas YHT seferleri başlıyor

Aktarmasız İstanbul-Sivas YHT seferleri başlıyor
Aktarmasız İstanbul- Sivas YHT seferlerin ilki 4 Mayıs’ta başlıyor. İstanbul-Sivas seferinin 7 saat 18 dakika süreceği belirtiliyor.

Artı Gerçek - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivas-Ankara yüksek hızlı tren (YHT) hattını kullanan vatandaşların taleplerini doğrultusunda aktarmasız olarak İstanbul-Sivas YHT seferlerinin başlatılacağını açıkladı.

Bakan Uraloğlu, yazılı açıklama ile hızlı tren projeleri, mevcut demir yollarının yenilenmesi ve modernizasyonu, yerli demir yolu sanayisinin geliştirilmesinde bakanlık olarak duraksamadan çalıştıklarını söyledi.

Ankara-Sivas YHT hattının 26 Nisan 2023 tarihinde hizmete girmesiyle Ankara-Sivas arasındaki mesafenin 603 kilometreden 405 kilometreye, 12 saat olan seyahat süresinin 2 saate düştüğünü aktaran Uraloğlu, Ankara-Yozgat arasının da 1 saat düştüğünü kaydetti. Uraloğlu, güzergah üzerindeki 8 istasyon ile hizmet vermeye başlayan hızlı tren hattının Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve son olarak da Sivas'a ulaştığını belirtti.

İLK AKTARMASIZ YOLCULUK 4 MAYIS'TA

Sivas ve Ankara'dan YHT ile seyahat eden yolculardan gelen aktarmasız Sivas-İstanbul sefer talepleri doğrultusunda çalışmaların tamamlandığını söyleyen Uraloğlu, "Sivas'tan 4 Mayıs saat 13.00'da hareket edecek yüksek hızlı trenimiz ekspres ve aktarmasız olarak İstanbul'a devam edecek. 483 yolcu kapasitesine sahip setler kullanılarak işletilecek ekspres trenlerimiz İstanbul'dan da 08.40'ta hareket edecek, Sivas'a 15.58'de varacak, Sivas'tan 13.00'te hareket edecek ve İstanbul'a 20.08'de ulaşacaktır" açıklamasında bulundu. Uraloğlu, İstanbul-Sivas seferinin 7 saat 18 dakika, Sivas-İstanbul seferinin ise 7 saat 8 dakika süreceğini vurguladı.(DHA)

Öne Çıkanlar