Altın Portakal'da ödül alan Vardar’ın ders vermesi engelleniyor: ‘Akademik özerkliğe müdahale’

Altın Portakal'da ödül alan Vardar’ın ders vermesi engelleniyor: ‘Akademik özerkliğe müdahale’
Yayınlanma:
A+ A-
Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi Özcan Vardar, Altın Portakal Film Festivali’nde aldığı ödül töreninde gezi tutuklularını andığı konuşmasından sonra üniversitede ders vermesi engellendi. Vardar, rektörlüğün kararına tepki gösterdi.

Artı Gerçek-Boğaziçi Üniversitesi’nde yaklaşık 10 yıldır yarı zamanlı öğretim üyesi olan Özcan Vardar, 8 Ekim’de Altın Portakal Film Festivali’nde kurgu dalında ödül aldı. Vardar ödül töreninde yaptığı konuşmada Gezi tutuklusu yapımcı Çiğdem Mater’i andı ve “Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik çok büyük saldırılar var. Bu zorbalıklara rağmen boyun eğmeyen tüm dostlarıma bu ödülü ithaf ediyorum” dedi.

Törendeki konuşmasının ardından Vardar’ın, mezun kartı iptal edildi. Film Çalışmaları Sertifika Programı kapsamında eğitim veren Vardar “sinema alanından mezun olmamış olması” gerekçesiyle kadrosu yenilenmedi.

Akademisyen Vardar, Cumhuriyet’ten Sena Tufan’a konuştu. Vardar, “Ders vermesi engellenen her hoca için farklı farklı kılıflar uyduruldu. Bizim iki yıl boyunca direnişte sergilediğimiz duruş da belli. Bunları tespit edip kılıf uydurmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Vardar, konuyla ilgili karşı davaların açıldığını ve kazanıldığını ancak kararların uygulanmadığını da ekledi.

‘AKADEMİK ÖZERKLİĞE MÜDAHALE’

Bölümün vermesi gereken kararlara rektörlüğün hukuksuz bir şekilde müdahil olduğunu söyleyen Vardar şunları kaydetti:

“Bölüm benden bu dersi istiyor. Bölümün onayladığı kişinin ders verememesi demek, akademik özerkliğe müdahaledir. Benim yerime davayı fakülte açmak istedi çünkü bu aynı zamanda fakültenin akademik özerkliğine de bir müdahaleydi. Daha sonra öğrendik ki mahkeme de fakülteyi yeterli yetkiye sahip olmadığı gerekçesiyle reddetmiş.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar