Bartın'da maden faciası: 41 işçi öldü

Bartın'da maden faciası: 41 işçi öldü
Amasra'daki Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bağlı maden ocağında patlama meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 40 işçinin öldüğünü açıkladı. Daha sonra bir ölüm haberi daha geldi. 11 madencinin tedavileri de sürüyor.

Artı Gerçek - Soma'da 13 Mayıs 2014'te 301 işçinin can verdiği katliama rağmen alınmayan önlemler bu kez Amasra'da bir kömür madenini mezara dönüştürdü. Bartın'ın Amasra ilçesinde bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne ait madende dün akşam saat 18.15 sıralarında patlama meydana geldi, 41 işçi öldü

ÖLÜ SAYISINI SOYLU AÇIKLADI

Can kaybıyla ilgili son resmi açıklama bölgede bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Soylu, "sabah 07.30 itibariyle gece yaptığımız 26 şehidimizin açıklamasından sonra 14 şehidimize daha ulaştık. 40 şehidimize ulaşmış olduk." dedi.

Yaralı madenciler hakkında da bilgi veren Soylu, "11 yaralarımız da hastanelerde, altısı İstanbul'da Çam Sakura Şehir Hastanesi'ne, beşinin üçü Bartın Devlet Hastanesi, ikisi ise özel hastanede, birisi taburcu oldu." dedi. İçişleri Bakanı ayrıca 110 madenciden 58'sinin kimisinin kendi imkanlarıyla, büyük bir bölümünün de arama-kurtarma sonucu kurtarıldığını belirtti. Soylu daha sonra bir işçinin daha vefat ettiğini açıkladı.

ÖLEN 26 İŞÇİNİN İSİMLERİ AÇIKLANDI

Soylu, daha sonra patlamada ölen 26 maden işçisinin isimlerini açıkladı. Bartın Amasra'daki maden faciasında ölen işçilerin isimleri şöyle:

Ali Doğru,

Aziz Köse,

Berkay Pınarcıoğlu,

Emrah Kaval,

Enes Aydın,

Ercan Akdeniz,

Fikret Kansız,

Gökhan Mercan,

Murat Ergin,

Rahman Özçelik,

Ramazan Özer,

Selçuk Ayvaz,

Serkan Nakaş,

Şuayip Okul,

Yener Saygın,

Mehmet Kara,

Rasim Bulut,

Sabri Akdere,

Murat Öztan,

Serhat Kahraman,

Suat Demirkıran,

Yasin Çelik,

Güldal Serenli,

Orhan Altun,

Emrah Kaya

Rıdvan Acet

CHP HEYETİ BÖLGEDE

Dün akşam saatlerinde bölgeye giden Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel, Engin Özkoç, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ile milletvekilleri Aysu Bankoğlu, Hasan Baltacı, Deniz Yavuzyılmaz ve Ünal Demirtaş'tan oluşan CHP Heyeti de bakanlardan hemen önce kameralar karşısına çıktı. Bölgedeki incelemeleri hakkında heyet adına açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kurtarma çalışmalarının sona erdiğini ve kendilerine gelen bilgilere göre 40 madencinin öldüğünü duyurdu.

Engin Altay, kurtarma çalışmalarının sona ermesi nedeniyle, bölgeden ayrılacaklarını ve hastanede tedavi gören yaralıları ziyaret edeceğini söyledi.

engin-altay.jpeg

VEFAT EDEN İŞÇİLER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gece saatlerinde yaptığı açıklamada ölen 25 madencinin kimliklerini de kamuoyu ile paylaştı:

"Ali Doğru, Aziz Köse, Berkay Pınarcıoğlu, Emrah Kaval, Enes Aydın, Ercan Akdeniz, Fikret Kansız, Gökhan Mercan, Murat Ergin, Rahman Özçelik, Ramazan Özer, Selçuk Ayvaz Serkan Nakaş, Şuhayip Okur, Yener Saygın, Mehmet Kara, Rasim Bulut, Sabri Akdere, Murat Özhan, Serhat Kahraman, Suat Demirkıran, Yasin Çelik, Gürdal Serenli, Koral Altun, Emrah Kaya, Rıdvan Hacet"

amasrada-maden-ocaginda-patlama2-8418-dhaphoto3.jpg

MADEN OCAĞINDAN ÇIKAN İŞÇİ: NE OLDUĞUNU BİLMİYORUZ

Bartın Valisi Arslan, patlamanın meydana geldiği TTK Amasra Müessese Müdürlüğü’ne giderek maden ocağından kendi imkanıyla çıkan bir işçi ile konuştu.

İşçi, "Hiçbir şey bilmiyoruz. Toz duman oldu, ne olduğunu bilmiyoruz, gözükmedi. Kendi imkanlarımla çıktım. Patlama büyük ihtimalle de tam olarak, yani biz biraz geride olduğumuzdan dolayı sadece basınç oldu. Basınçtan dolayı toz kütlesi oldu, göz gözü görmedi" dedi.

AFAD 'PATLAMA TRAFO KAYNAKLI' TWEETİNİ SİLDİ

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamada Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’nde meydana gelen patlamanın trafo kaynaklı olduğu bilgisi yer aldı.

afadson-c8a4-001.jpg

Ancak AFAD, ulusal ajanslar ve yayın kuruluşları tarafından da paylaşılan bu bilgiyi bir süre sonra resmi hesabından sildi.

BAŞSAVCILIK: SORUŞTURMA BAŞLATILDI, 3 SAVCI GÖREVDE

Bartın Amasra'daki maden kazası ile ilgili Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Açıklamada, olayla ilgili 3 savcının görevlendirildiği kaydedildi.

Öne Çıkanlar