Amasra'daki maden katliamının avukatı açıkladı: Tek bir şüphelinin bile ifadesi alınmadı

Amasra'daki maden katliamının avukatı açıkladı: Tek bir şüphelinin bile ifadesi alınmadı
Yayınlanma:
A+ A-
Avukat Evren İşler, 41 işçinin öldüğü Amasra maden katliamı ile ilgili yürütülen soruşturmada şimdiye kadar hiç bir şüphelinin ifadesinin alınmadığını açıkladı.

Artı Gerçek - Amasra'da 14 Ekim'de meydana gelen maden katliamı ile ilgili soruşturma başlatılsa da şimdiye kadar somut bir ilerleme kamuoyu ile paylaşılmadı. Soruşturma kapsamında şüphelilerin ifadelerinin sadece 10 dakika sürdüğüne yönelik haberler basına yansıdı. Halk TV'nin haberine göre, kısa süreli de olsa hiç bir şüphelinin ifadesi alınmadı.

Halk TV yayınına katılan Avukat Evren İşler, 'şüphelilerin ifadeleri 10 dakika sürdü' başlıklı haberlerin doğru olmadığını, bugün itibariyle tek bir şüphelinin dahi ifadesinin alınmadığını açıkladı. İşler "Savcılık kimin şüpheli olacağına dair karar vermemiş durumda. TTK'nın yapılanması belli, dolayısıyla bugüne kadar bir tek insanın ifadesinin alınmamış olması, hiçbir adli tedbirin uygulanmamış olması kabul edilemez" dedi.

Halen eksi 300 kotunda yangının devam ettiğini belirten Avukat İşler, soruşturmanın şeffa biçimde yapılması çağrısında bulundu ve şunları söyledi:

"Eksi 300 kotunda devam eden bir yangın var. Yangın ilerlememesi için yapılan barajlar söz konusuydu. TTK, savcılıktan bu yangını kontrol altına almak için eksi 100 katına inmek için izin istedi. 21 kişilik ekip madene indi. Halen madendeki her işlemin TTK tarafından yapılıyor olması başlı başına sıkıntı. Yapılması gereken bütün işlemlerin tarafsız kişiler tarafından yapılması gerekir. TTK'nın madenden derhal çıkması gerekir. Madenin içinde yapılan her türlü işlemin 24 saat kaydıyla kayıt altına alınması gerekir. Oradaki delillere ne olduğu hepimiz için can yakıcı. Bu deliller bizi gerçek sorumlulara götürecek. Biz gerçek sorumluları işçilerin ifadelerinden ve Sayıştay raporlarından görebiliyoruz"

İşler soruşturmanın etkin yürütülebilmesi için madenin kontrolünün TTK'dan alınması,TTK yetkililerinin hızlıca soruşturmaya dahil edilmesi ve sorumluların tutuklanması gerektiğini de vurguladı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar