Ankara'da bir ay konser ve eylem yasağı

Ankara'da bir ay konser ve eylem yasağı
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 17:02
A+ A-
Ankara Valiliği'nin yasak gerekçesi Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek eylemlerinin 'kamu güvenliğini tehlikeye düşürmesi'.

ANKARA - Ankara Valiliği, 1 ay boyunca kentte her türlü konser, toplu etkinlik ve eylem yasağı getirdi.

Ankara Valiliği’nden yapılan açıklamada, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek ve tutuklanmalarını protesto etmek amacıyla parklarda açlık grevi, oturma eylemi düzenleneceği bilgisi alındığı belirtildi. Açıklamada,  şöyle denildi:

"Bu tür eylemlerin, mevsim şartları da göz önünde bulundurulduğunda hava sıcaklığından dolayı vatandaşların parkları yoğun olarak tercih etmesinden dolayı çevreye rahatsızlık verebileceği, DEAŞ terör örgütü ve benzeri örgütlerin, katılımcılar ve vatandaşlara yönelik olarak eylem yapabileceği, böylelikle kamu güvenliğini tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir.

KONSER VE TOPLU ETKİNLİKLER DE YASAK

Bu nedenlerle Ankara genelinde park, bahçe ve umuma açık alanlarda, 2017 Ağustos ayı boyunca açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, konser ve bu gibi toplu etkinlikler; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/c maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyet kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m maddesi hükümleri doğrultusunda yasaklanmıştır.

UYMAYANA CEZA

Yukarıda belirtilen emir ve yasaklara uymayanlar hakkında, fiilleri ile ilgili olarak kanunlarda özel bir hüküm bulunmadığı takdirde, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ile 28. maddeleri, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m ile 25/b maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/c ile 66. madde hükümleri, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu gereğince yasal işlem yapılacaktır."

Öne Çıkanlar