Ankara'da 'Ayhan Bora Kaplan' mesaisi: Yargıtay Başkanı, soruşturmayı yürüten Ankara Emniyet Müdürü Dinç'le görüştü

Ankara'da 'Ayhan Bora Kaplan' mesaisi: Yargıtay Başkanı, soruşturmayı yürüten Ankara Emniyet Müdürü Dinç'le görüştü
Yargıtay Başkanı Akarca, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasını yürüten Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç'le görüştü. Akarca, Dinç'ten dosya içeriğine dair bilgi aldı. Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün süreci yavaşlatmak istediği iddia edildi.

Artı Gerçek - Suç örgütü lideri olmakla suçlanan ve eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bağlantısı olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan'ın dönemin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman başta olmak üzere kimi yargı mensuplarıyla bağı nedeniyle Ankara gündeminde 'yargının ikiye bölündüğü' görüşü hakim.

YARGITAY BAŞKANI, ENGİN DİNÇ'LE GÖRÜŞTÜ

T24'ten Tolga Şardan'ın yazısına göre, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Kaplan'la ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Emniyet Müdürü Engin Dinç'le görüştü. Kulislere yansıyan iddialara göre, Akarca, Dinç'ten dosyanın içeriği hakkında bilgi almak istedi. Dinç kamuoyuna yansıyan bilgiler çerçevesinde değerlendirme yaptı.

Şardan, Kaplan'a yönelik operasyondan rahatsız olan kişiler ve grupların dosyayı hazırlayanları 'kröptö FETÖcü' olarak tanımladığını hatırlatarak, Kaplan'ın konuşması halinde 'FETÖ'yle mücadele perdelemesi' altından epeyce yargı ve emniyet mensubunun 'kişisel menfaat' çerçevesinde bağlantılarının ortaya çıkacağını ifade etti.

Şardan'ın bir diğer iddiası ise, söz konusu kişi ve grupların bağlantılarının ortaya çıkmaması için dosya dışındaki konuları sosyal medya üzerinden gündeme getirdiği yönünde.

Öte yandan savcılık koordinesinde yürütülen soruşturmada polise yönelik baskıların arttığı da kulis bilgileri arasında.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SÜRECİ YAVAŞLATMAYA MI ÇALIŞIYOR?

Şardan'ın yazısında dikkat çektiği bir diğer konu ise operasyonun ilk günlerinde Ankara Emniyeti'ne destek veren Emniyet Genel Müdürlüğü üst yönetiminin şimdi sürecin yavaşlatılması ve medyaya bilgi verilmesini önleme telaşında olduğu. Bu kapsamda en önemli iddialardan birini, sık sık kendisinin eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ekibinden olmadığını söyleyen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Çorumlu'nun, sürecin yavaşlatılması ve kamuoyuna bilgi verilmemesi konusunda Ankara Emniyeti'ne telkinde bulunduğu oluşturuyor.

SOYLU EKİBİ HABER GÖNDERİYORMUŞ: 'YENİDEN GELİYORUZ, DİKKAT EDİN'

Bir diğer iddia ise Emniyet içindeki Soylu ekibinin, diğer meslektaşlarına "Yeniden biz geliyoruz, dikkat edin" şeklinde haberler gönderdiği yönünde. Şardan bu iddiayı geçmişte Emniyet'ten tasfiye edilen 'FETÖ'cü' polislerin kullandığı yöntemi hatırlatarak ortaya attı. 'FETÖ'nün o dönem kullandığı yöntemi bugün Soylu'nun ekibinin kullandığını belirten Şardan, bu hamlenin adli ve idari soruşturmaların önünü kesme amacıyla yapıldığı görüşünde.

'KAPLAN'DAN MENZİL'E DESTEK' İDDİASI

Öte yandan, Ayhan Bora Kaplan'ın zaman zaman bazı dini cemaat ve gruplara maddi ve ayni yardım yaptığı iddia edildi. Kaplan'ın Menzil cemaatinin sivil toplum örgütü olan Semerkant Vakfı ile Milli Görüş'ün sivil toplum örgütü olarak bilinen İlim Yayma Cemiyeti'ne parasal destek verdiği öne sürüldü.

MASAK DA DEVREYE GİRDİ

Adli soruşturma çerçevesinde oluşturulan bilgi ve belgelere ilaveten MASAK da devreye girdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Kaplan ve bağlantılı isimlerin banka hesapları ile para transferlerini mercek altına aldı. MASAK'ın hazırlayacağı rapor, dosyanın en önemli belgeleri arasında yer alacak.

AYHAN BORA KAPLAN KİMDİR, İDDİALAR NELER?

Ayhan Bora Kaplan, 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gece, TRT binası önünde dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte elinde kalaşnikof silahla poz vermesiyle tekrar gündeme gelmişti. Uyuşturucu, tefecilik, gece kulüplerini ele geçirme gibi suçlamalar yöneltilen Ankara'daki 'Kaplan' grubunun lideri olduğu iddia edilen Ayhan Bora Kaplan'ın Soylu ile yakın ilişkileri olduğu öne sürülmüştü.

Kaplan'ın yakın ilişki içinde olduğu isimlerin AKP cephesiyle sınırlı kalmadığı ortaya çıkmıştı. Kaplan'ın İYİ Parti Ankara İl Başkan Yardımcısı Gürhan Kocaman, İYİ Parti STK başkan Yardımcısı Mehmet Aslan ile fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Hatta Kaplan, sosyal medya hesabından Gürhan Kocaman'ı etiketleyerek kendisine saat hediye ettiğini iddia etmiş ve "Teşekkür ederim abim" notunu düşmüştü. Mehmet Aslan'ın ise Kaplan'ın 'Dexas' isimli işletmesini ziyaret ettiği fotoğraflar gündeme gelmişti.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın iddiasına göre ise 2022'de Soylu ile Kaplan'ın arası açıldı. Şık, anlaşmazlığın sebebini Kaplan’ın Kıbrıs’ta kumarhane almaya çalışması ve Soylu tarafından engellenmesi olarak ifade etmişti.

TATAR CİNAYETİNDE NELER OLMUŞTU?

Ayhan Bora Kaplan'ın son zamanlarda ise ismi Tatar Aşireti'ne mensup iş insanı Mahfuz Tatar'ın öldürüldüğü haberlerle gündeme gelmişti. İddialara göre, Mahfuz Tatar; Filistin Caddesi’ndeki bir barın önünde Ayhan Bora Kaplan’ın 'adamları' Semih Arslan ve Muhammed Kaplan tarafından öldürülmüştü. Basına yansıyan haberlerde de cinayetten bir gün sonra şüphelilerden Arslan’ın, 9'uncu kattaki evinden atlayarak intihar ettiği öne sürülmüştü. Ankara kulislerinde dolaşan bir başka iddia ise Mahfuz Tatar'ın öldürülmesi sonrası Tatar Aşireti'nin cinayet şüphelisi Arslan'ı öldürdüğü yönünde olmuştu.

CHP, FİRARİ KARDEŞİNİ SOYLU'YA SORMUŞTU

Öte yandan Ayhan Bora Kaplan'ın kardeşi Muhammed Kaplan da tartışmalı isimlerden biri olarak biliniyor. Muhammed Kaplan'ın aranmasına ve kesinleşmiş cezası olmasına rağmen tutuklanıp tutuklanmadığı tartışmaları Meclis'te de gündeme gelmişti. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "Ankara’da suç örgütü lideri olarak bilinen, 15 Temmuz gecesi birlikte TRT’ye gittiğiniz Ayhan Bora Kaplan’ın kardeşi Muhammed Kaplan’ın, yerel ilamat ile 3 ayrı suçtan arandığı, kesinleşmiş cezasının olduğu doğru mudur?" , "Ayhan Bora Kaplan'ın kardeşi Muhammed Kaplan tutuklandı mı? Serbest mi bırakıldı?" sorularını yöneltmişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar