Antalya'da 'sıvılaşma' tehlikesi: Depremde yıkım büyük olur

Antalya'da 'sıvılaşma' tehlikesi: Depremde yıkım büyük olur
Yayınlanma:
A+ A-
Antalya sahillerindeki yerleşim alanlarında yaşanan sıvılaşma nedeniyle olası depremin yıkıcılığı artacak. Jeofizik Mühendisleri Odası'ndan Atakan Yüklü, tüm binaların zeminlerinin kontrol edilmesi gerektiğini vurguladı.

Artı Gerçek - Antalya'nın Kumluca ilçesi açıklarında 2 Kasım'da meydana gelen 4.7 büyüklüğündeki deprem, kentin birçok noktasında hissedildi. Depremde can kaybı yaşanmadı ancak zemindeki 'sıvılaşma' büyük risk oluşturuyor.

Jeofizik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Atakan Yüklü bu riske dikkat çekerek, sıvılaşma nedeniyle olası depremin büyüklüğünün, zeminin yapısına oranla daha da yükselebileceği uyarısında bulundu.

KUMLUCA ÇOK RİSKLİ BİR BÖLGEDE

Depremin meydana geldiği Kumluca'nın alüvyon tarım topraklarına sahip olması risk oranını artırıyor. Atakan Yüklü. "Ürün yetişmesi gereken yerlere dikilen binalar, sıvılaşmadan kötü şekilde nasibini alırlar. Bu bölgeler risk altındadır" diyerek bu riske dikkat çekti ve şöyle konuştu:

"Kumluca sıvılaşmanın çok yüksek olduğu bir nokta. Yer altı suyu seviyesi çok yüksek. Toprakta bir metre sonra suya giriyorsunuz. Böyle bir zeminde yüksek katlı binalarımız var. Deprem dalgası bu zemine vurduğu zaman içerideki suyu boşaltıyor ve bina suyun içerisine gömülüyor"

YIKIMIN EN BÜYÜĞÜ BU ŞEKİLDE OLACAKTIR

Yüklü var olan sıvılaşmanın beklenen Akdeniz depreminde yıkımı arttıracağına da dikkat çekti:

"Beklediğimiz Akdeniz depreminde oluşacak deprem dalgaları suya doygun zeminlerde bize sıvılaşmayı gösterecektir. Yıkımın en büyüğü de bu şekilde olacaktır. Bu depremin Alanya'da hissedilmesinin sebebi de yine sıvılaşmayla ilgili. 1969 yılında Kalkan açıklarında bir depremde Serik'teki Silyon Antik Kenti etkilenmiş"

BİNA YAPMADAN ZEMİN KONTROLÜ YAPILMALI

Türkiye'de gevşek zeminlere yüksek katlı binaların yapılmasının tehlikeli olduğunu söyleyen Yüklü, "Zemininizin durumunu öğrendiğiniz zaman korkunuzun olmaması gerekiyor. Binamızı yapmadan önce jeofizik etüdünü yaptırıp zeminin sıvılaşıp sıvılaşmayacağını görmek gerekiyor." dedi.

'BİNALARIN KONTROL EDİLMESİ GEREK'

Atakan Yüklü, 2000 yılından önce yapılmış tüm binaların kontrol edilmesi gerektiğini de vurguladı ve "Binanıza güvenmeniz gerekir. Binanın içinde çöktünüz, kapandınız bunun amacı oda içerisindeki eşyadan korunmak içindir. Ancak çürük binada bu eylemi gerçekleştirmenin bir yararı olmayacaktır" dedi. (DHA)

Öne Çıkanlar