Ataşehir Belediyesi'ne soruşturma: Üçü başkan yardımcısı, 28 gözaltı

Ataşehir Belediyesi'ne soruşturma: Üçü başkan yardımcısı, 28 gözaltı
Yayınlanma:
A+ A-
Ataşehir Belediyesi'ne 'ihaleye fesat karıştırma' soruşturması kapsamında aralarında üç başkan yardımcısının da bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı. Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin de şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulacak.

Artı Gerçek - Ataşehir Belediyesi'ne yönelik yürütülen iki farklı ihaleye fesat karıştırma soruşturmasına ilişkin aralarında üç belediye başkan yardımcısının da bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı. 'Şüpheli' sıfatıyla Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin de ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

DHA'nın haberine göre Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü iki farklı ihaleye fesat karıştırma soruşturması kapsamında eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda aralarında Ataşehir Belediyesinde görevli iki belediye başkan yardımcısı ile olay tarihinde Ataşehir'de mimarlık görevi yürüttüğü belirtilen ancak şu an Kadıköy Belediyesi'nde başkan yardımcılığı yapan bir kişiyle birlikte toplam 28 kişi gözaltına alındı.

Söz konusu soruşturma kapsamında, ihaleye fesat karıştırma suçlamasıyla Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin de 'şüpheli' sıfatıyla ifadesine başvurulacağı kaydedildi.

İLGEZDİ, 2017'DE GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMIŞTI

8 Aralık 2017'de, yolsuzluk ve usulsüzlük suçlamalarıyla, 'usulsüz, yolsuzluk içeren işlemlerin belediye başkanının yakın akrabaları ve iş ortakları ve onların yakın akrabaları ile karmaşık ilişkiler zinciri oluşturularak ve kendi kimliği gizlenerek gerçekleştirildiği' iddiasıyla İçişleri Bakanlığı tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Bakanlığın konuyla ilgili açıklamasında, İlgezdi'nin akrabalarının ekonomik durumlarınca açıklanamayacak malvarlıkları edinmeleri gibi noktalar yer aldı. İlgezdi iddiaları reddederek, konuyla ilgili halihazırda bir beraat kararı olduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığıysa, görevden uzaklaştırmaya neden olan hususlarla ilgili herhangi bir takipsizlik veya beraat kararı bulunmadığı yönünde açıklamada bulundu. Haksız mal edinme, ihaleye fesat karıştırma suçlamalarıyla İlgezdi'nin yargılanmasına 22 Aralık 2017'de başlandı. İlgezdi aslen iki ay süreyle görevden uzaklaştırılsa da, sonrasında bu süre iki ay arayla uzatıldı.

İlgezdi, 2019 seçimlerinde Ataşehir belediye başkanlığına tekrar seçildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar