'Atatürk Havalimanı'na yapılacak millet bahçesi açılışına zorla personel taşınıyor' iddiası

'Atatürk Havalimanı'na yapılacak millet bahçesi açılışına zorla personel taşınıyor' iddiası
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Atatürk Havalimanı'nın yerine yapılan millet bahçesinin açılışına, bakanlık personelinin baskıyla getirilmek istendiğini öne sürdü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Atatürk Havalimanı'nın yerine yapılan millet bahçesinin açılışına, bakanlık personelinin baskıyla getirilmek istendiğini öne sürerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi. İlgezdi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "İşimden olurum korkusuyla gelen insanların doldurduğu meydanlardan size hayır gelmez" dedi.

AK Parti’nin her etkinliğinde aynı durumun yaşandığını söyleyen İlgezdi, "Memurlarımız artık işten çıkarılmakla korkutularak miting meydanı doldurmaya zorlanmaktan bıktı usandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yöneticileri illerden otobüs kaldırarak, kamu personelini zorla açılışa götürüyor. Üstelik, yol, konaklama ve bir gün de idari izin verilecek. AK Parti iktidarı yaptığı açılışlara, düzenlediği kongrelere gelmeyen partililerinin yerini, devletin memurlarıyla doldurmaktan artık vazgeçmelidir. Bakanlığın görevi çevreyi korumak, düzenli şehirleşme ve iklim çalışmaları yapmak, açılışlara kamu personeli taşımak değil!" diye konuştu.

BAKANLIK YÖNETİCİLERİNDEN  'KATILIM ZORUNLU' BASKISI

İlgezdi, Atatürk Havalimanı’nı yok ederek yapılmak istenen millet bahçesinin 29 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak açılış törenine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yöneticileri tarafından tüm çalışanlara sözlü, sms ve whatsapp mesajları ile "katılım zorunludur" baskısı yapıldığını belirterek, "Kurum tarafından yapılan açıklamada 28 Mayıs 2022 Cumartesi günü otobüslerle İstanbul’a getirilecekleri, gece konaklamalarının yapılacağı pazar günü ise geri dönüleceği ve açılışa katılan kamu çalışanlarının pazartesi günü idari izinli sayılacağı ifade edilmiştir" dedi.

'KORKUTARAK DOLDURDUĞUNUZ MEYDANLARDAN SİZE HAYIR GELMEZ'

CHP’li İlgezdi, bakanlığın görevini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Bakanlık çalışanların asli görevi açılışlara zorunlu olarak katılmak değil, çevreyi korumak, zehirli atıkların derelerimize salınmasını, sahillerimizin talan edilmesini engellemek, güvenli konutlar, yaşanabilir şehirler, meydanlar planlamak, iklim çalışmaları yapmak ve kamu yararını savunmaktır. AK Parti iktidarı yaptığı açılışlara, düzenlediği kongrelere gelmeyen partililerinin yerini, devletin memurlarıyla doldurmaktan artık vazgeçmelidir. Biz de memurlarımız da her AK Parti etkinliğinde yaşanan bu mecburi katılım hikayelerinden bıktık. Devlet memurluğu böyle bir şey değildir. Hiçbir memur, işiyle tehdit edilerek AK Parti’nin siyasi etkinliğine katılıma zorlanamaz. İşimden olurum korkusuyla gelen insanların doldurduğu meydanlardan size hayır gelmez. Bu gerçeği dahi göremeyenler nasıl devlet yönetecek? Oldu olacak, 657 Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapın, miting meydanı doldurmak, memurun asli görevlerindedir diye madde ekleyin."

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi de verdi. Akkuş İlgezdi önergesinde, şu sorularına yanıt talep etti:

1- Kamu görevlilerinin açılış etkinliğine katılması yönünde baskı yapılmasına yönelik emri kim vermiştir?

2- Verilen bu emir hangi kamu faydası görülerek hangi gerekçelerle verilmiştir?

3- İdarecilerin kısa mesajda belirttiği üzere açılış töreni için Türkiye’nin dört bir yanından otobüsler kaldırılacak ve otellerde konaklamalar yapılacaktır. Bu maliyet hangi kurum veya kuruluş tarafından karşılanacaktır?

4- Ulaşım ve konaklama için hangi firmalar ile nasıl anlaşılmıştır?

5- Bu emir Bakan Kurum’un bilgisi dâhilinde mi verilmiştir?

6- Pazartesi günü idari izinli sayılacağı ifade edilen personel hangi kanun ve yönetmeliğe göre izinli sayılacaktır?

7- Bu şartlarda ilgili birimlerde pazartesi günü kamu hizmeti nasıl verilecektir?

Öne Çıkanlar