Atatürk Havalimanı’nı bitiren 25 yıllık taahhüdün belgesi çıktı: 'Tarifeli sefer yapılmayacak'

Atatürk Havalimanı’nı bitiren 25 yıllık taahhüdün belgesi çıktı: 'Tarifeli sefer yapılmayacak'
Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul Havalimanı ihalesinden önce DHMİ ile ihaleyi kazanan firmalar arasındaki zeyilnamede ‘Atatürk Havalimanı’ndan tarifeli seferler yapılmayacak’ ifadesinin yer aldığı ortaya çıktı.

AKP iktidarının bütün tepkilere rağmen seferlere kapatarak millet bahçesine dönüştürme çalışması yaptığı Atatürk Havalimanı'nın tarifeli seferlere kapatılmasına ilişkin belge ortaya çıktı.

Sözcü’nün ulaştığı belgeye göre Atatürk Havalimanı'nı seferlere kapatmak üzere İstanbul Havalimanı projesinde müteahhitlere garanti verildiği belirlendi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ihalesi olan yeni İstanbul Havalimanı, 26 milyar 139 milyon euro karşılığında, iktidara yakınlığı ve pek çok projenin teslim edilmesiyle bilinen Cengiz, Kolin, Kalyon, Limak ve Mapa tarafından oluşturulan ortaklığa verildi. 3 Mayıs 2013 tarihinde yapılan bu ihaleden yaklaşık 2 ay önce Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile ihaleyi kazanan firmalar arasında yapılan yazışmada, Atatürk Havalimanı'nın tarifeli seferlere kapatılacağı açık ve net olarak kayıtlara geçirildiği tespit edildi.

İHALEYE KAZANANLARA VERİLEN GARANTİ: 25 YIL İSTANBUL’A YENİ HAVALİMANI YAPILMAYACAK, ATATÜRK HAVALİMANI’NDAN DA SEFER YAPILAMAYACAK

Dönemin DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ve yardımcısı Mehmet Ateş'in imzasının yer aldığı belgede "İstanbul Yeni Havalimanı Projesi İhalesi (Zeyilname)" konu başlığıyla, idareye yöneltilen bir takım sorulara cevap verildiği, idarenin de 8 numaralı soruya verdiği cevapta şu ifadeleri kullandığı belirlendi:

 "25 yıllık işletme süresi boyunca İstanbul'a yeni bir havalimanı planlanamayacağı gibi, Atatürk Havalimanı'ndan tarifeli seferler yapılmayacak."

Cevapta, özel uçakların bulunduğu Genel Havacılık Terminali'nin faaliyetine devam edeceği de kayıtlara geçiriliyor. Bunun yanında bakım onarım hangarları ve kargo faaliyetlerine de ilgili firmaların talep etmesi halinde devam edeceği belirtiliyor.

DHMİ, İHALEYİ ALAN FİRMALARA YOLCU VE GELİR GARANTİSİ VERDİ

Yeni havalimanı Avrupa yakasının kuzeyinde yer alan Yeniköy, Akpınar ve Tayakadın köyleri arasında inşa edildi. DHMİ, bu proje için hem finansman hem de yolcu gelir garantisi verdi. İhale şartnamesine göre, yolcu gelir garantisi 12 yıl için toplamda 6.3 milyar euroya ulaşıyor.

MÜTEAHHİTLER SORDU, DHMİ CEVAP VERDİ

Firmaların "İstanbul Yeni Havalimanı'nın işletme dönemi boyunca İstanbul Anadolu yakasında ve/veya Trakya Bölgesi'nde planlanan yeni havalimanı inşası ve/veya mevcut havalimanlarına ait kapasite artırımları konularında bilgi verilmesini rica ederiz" şeklindeki sorusuna DHMİ’nin şu cevabı verdiği belirlendi:

"İstanbul yeni havalimanının işletme dönemi boyunca İstanbul Anadolu yakasında ve/veya Trakya bölgesinde planlanan yeni havalimanı projesi bulunmamakla birlikte, ihtiyaç bulunması halinde yeni havalimanı inşası ya da mevcut havalimanlarına ait kapasite artırımı yapılabilecektir. Ancak 25 yıllık işletme süresi boyunca İstanbul'a yeni bir havalimanı planlanamayacağı gibi, Atatürk Havalimanı'ndan tarifeli seferler yapılmayacak, onun dışında özel uçakların bulunduğu Genel Havacılık Terminali faaliyetine devam edecektir. Ayrıca, bakım onarım hangarları ve kargo faaliyetlerine de İlgili Firmalarının talep etmesi halinde devam edilecektir."

BAE VE KATAR İGA’YA İLGİ GÖSTERİYOR

İhalenin ardından 10 Temmuz 2013'te Cengiz, Kolin, Kalyon, Limak ve Mapa'nın eşit paylarla ortak olduğu İstanbul Grand Airport Havalimanı İşletmeleri (İGA) kuruldu. 2019'da Kolin hissesini Kalyon ve Cengiz'e devretti. Mart 2022'de Limak ve Mapa'nın da hisselerini devretmelerinin ardından Kalyon yüzde 55'lik pay ile İGA'nın büyük hissedarı, Cengiz İnşaat da ikinci ortak oldu. İGA'nın yabancılara satışına kesin gözüyle bakıldığı öğrenildi. Cemal Kalyoncu, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'dan şirketlerin İGA'ya ilgi gösterdiğini açıkladı.

Öne Çıkanlar